HABER

Mültecileri ölüme götüren organizatörler

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, 47 mültecinin hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Türkiye'de insan ticareti yapan 54 kişinin isimleri ise polis ve jandarma ekipleri tarafından belirlendi. Yapılan araştırmada organizatörlerin 17'sinin elebaşı olduğu ve kaçış trafiğini yürüttüğü ortaya çıktı.

Jandarma ve polisin istihbarat raporlarına göre, insan kaçakçılığının merkezi İstanbul gözüküyor. Özellikle maddi durumu zayıf kaçak göçmenler, İran, Irak ve Suriye kara sınırlarından bölgede bulunan kılavuzlar yardımıyla Türkiye'ye giriş yapıyor. Gruplar halinde gelen mülteciler, Van, Cizre, Ağrı, Iğdır ve Ardahan güzergahlarını kullanarak İstanbul'a geliyor.

ÇIKIŞ YOLLARI Kaçak göçmenler, organizatörler vasıtasıyla İstanbul'da özellikle Laleli, Zeytinburnu, Aksaray ve Küçükpazar'da toplanarak yolcu otobüsleri, kamyon ve minibüslerle Yunanistan adalarına yakın kıyı şeridi bulunan Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla illerine gönderiliyor. Bu bölgeler arasında Muğla ilinde, Datça, Simi adası, İstanköy adası ve Bodrum sahilleri, Aydın ilinde Didim ve Kuşadası sahilleri, İzmir'de Çeşme, Seferihisar, Urla Menderes, Doğanbey mevkii, Sığacık körfezi ve Basmane, Balıkesir ilinde, Ayvalık sahilleri, Midilli adası kıyı şeridi, Antalya, Kaş, Meis adası, Kemer, Finike arasındaki koylar, Milas bölgesi, Çanakkale ilinde, Kilitbayır mevkii ve Bozcaada'nın karşısında bulunan Oduncu iskelesi mevkiini çıkış yolu olarak kullanıyorlar.

SİMSARLAR EV AYARLIYOR Özellikle İstanbul'da insan kaçakçılığının simsarları konumunda bulunan şahısların aracılığıyla kaçak göçmenler burada ucuz otellerde ya da kendilerine temin edilen geçici evlerde barındırılıyor. Barınma yerleri, araçlar ve yiyecekler simsarlar tarafından temin ediliyor.

İZMİR'DE BASMANE
İstanbul'da toplanan mültecilerin İzmir'de barınma yeri ise Basmane semti. Bazı otellerde barınan mülteciler, organizatörler tarafından tespit edilen gün ve saatte kamyon ve minibüslerle kıyı bölgelerine götürülüyor.

EN ÖNEMLİ ORGANİZATÖRLER Polis ve jandarma istihbarat birimlerinin tespit ettiği en önemli organizatörlerin listesi şöyle: "A.Y., K.T, A.R.B, Ç.Ö, M.K., Mardinli derici A.A., A.G., Z.A.G., E.Y., H.B., H.B., S.P., Y.Ç., V.M., S.A., A.A., H.A. Organizatörlerin bazıları şu an cezaevinde tutuklu bulunurken, tutuksuz bulunan organizatörler sürekli takip ediliyor.

NEDEN KAÇIYORLAR Yapılan araştırmada mültecilerin son yıllarda Orta Doğu ve Bazı Asya ülkelerinde meydana gelen siyasi gelişmeler sonucunda rejime karşı muhalefet, savaş korkusu, ekonomik sıkıntılar ve terör örgütlerinin faaliyetleri nedeniyle kaçtıkları belirtildi. Bunların çoğunu Afganistan, Filistin, Bangladeş, Irak, Fas, Tunus, Somali, Pakistan, Nijerya, İran uyruklu vatandaşlar oluşturuyor.

RAKAMLAR TATMİN EDİCİ Yapılan araştırmada, organizatörlerin insan ticaretini yapmasının nedeninin tatmin edici paralar kazanması olduğu belirlendi. Mülteci başına bin ile 2 bin dolar arasında para alan organizatörler, mültecilerin pasaportlarını ve kimliklerini de alarak kaçmalarını engelliyor. Parayı alan organizatörlerin mültecilerin bütün masraflarını karşıladığı da tespit edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön