Mumcu: AKP oksijen çadırına alındı

Mumcu: AKP oksijen çadırına alındı

ANKARA (ANKA)– Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, AKP hakkında açılan kapatılma davasını, "Dava, son zamanlarda zor soluk alan AKP'nin oksijen çadırına alınmasıdır" diye değerlendirdi.

Anavatan Partisi Genişletilmiş İstişare Kurultayı Ankara'da toplantı. Son gelişmelerin yanı sıra, 22 Temmuz seçimleri öncesinde yarım kalan DP ile merkez sağda birleşmenin de yeniden ele alınacağı Genişletilmiş İstişare Kurultayı'nda partinin bundan sonra izleyeceği yol haritası da belirlenecek.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu, Genişletilmiş İstişare Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ağırlıklı olarak AKP hakkında açılan kapatma davasını değerlendirdi. Mumcu, konuşmasına "2007 seçimlerinden bu yana uzun bir dönemi sessiz geçirdik. Vatandaş seçimini yapmıştı. Seçimi değerlendirdik. Bu sürede boş durmadık. Etkinlikler ve planlar yaptık ve bugün size bunları anlatacaktım ama Türkiye öyle bir ülke ki bir gecede her şey değişiveriyor" sözleriyle başladı.

-AKP'YE DEMOKRASİ ŞİMDİ LAZIM OLDU Mumcu, AKP hakkındaki kapatma davasını değerlendirirken, "Bu dava son zamanlarda zor soluk alan AKP'nin oksijen çadırına alınmasıdır. Gerçek olmayan mağduriyetler şapka olarak giyiliyor. Yapay kamplaşmalar gerçek siyasete alan bırakmamaya devam ediyor. Geçmişte kriz ve mağduriyetler öfkeye dönüştü. 50 senedir yapılan müdahaleler hiçbir işe yaramadı" diye konuştu. Demokrasiye müdahalenin kabul edilemez olduğunu söyleyen Mumcu, "İddianamede Cumhurbaşkanı'nın siyaset yasağı alanlar arasında olmasını aklım almıyor. Daha önce söylediğimiz ‘cumhurbaşkanını halk seçsin' önerimiz kabul görseydi bu durumlara düşülmezdi" dedi.

"AKP'ye demokrasi şimdi lazım oldu" diyen Mumcu, "Daha dün bizim hazine yardımı almamızı engelleyenlere demokrasi mücadelesinde desteğimizi esirgemeyeceğiz" diye konuştu. Mumcu, yargıyı da eleştirerek, yargı çevrelerine, "Bizim yerimize siyaset yapma hakkını size kim verdi" diye sordu. Mumcu, dava sürecinin AB ve ABD'ye taviz verilmesine yol açacağını da savundu ve "AKP 5 senedir yaptığı gibi içerdeki zafiyetlerini dışardan destek alarak çözmeyi deneyecek" dedi.
Anavatan Partisi Lideri Mumcu'nun açış konuşmasından sonra Genişletilmiş İstişare Kurultayı basına kapalı olarak çalışmalarına başladı.