HABER

Nargile sigaradan daha zararlı

GAZİANTEP (İHA) - Bilinenin aksine nargilenin sigaradan çok daha zararlı olduğu bildirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, bir nargilenin insan sağlığına verdiği zarar açısından 50 adet sigaraya bedel olduğunu söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, nargilenin insan sağlığını tehdit eden zararlarının araştırılması için yapılan çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Bilir, cam kap içinde bulunan suyun içinden geçtikten sonra teneffüs edilen dumanın sanıldığı gibi azalmadığını aksine çoğaldığını ifade etti.

Bilir, şunları söyledi:

"Bir nargile içimi sırasında 3 gram tütün ve 5 gram kömür yakılıp, toplam 2.25 miligram nikotin ve 242 miligram partiküler madde alındığı bulunmuştur. Böylelikle bir nargile içimi sonucunda alınan nikotin miktarı, 50 tane sigara içilmesi ile alınan nikotin miktarına eşit olmaktadır. Nargile içen bir kişi ortalama olarak 30 saniye aralıklarla her biri 3 saniye süren nefes alıp vermekte ve her defasında ciğerlerine 300 ml kadar hava almaktadır. Bir nargileyi içmek için ortalama 100 nefes alıp verilmektedir. Nargile dumanındaki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı sigara dumanındaki düzeye göre oldukça yüksek bulunmaktadır."

Prof. Dr. Nazmi Bilir, son yıllarda bazı bölgelerde nargile içilen özel yerlerin sayısının hızla arttığına işaret ederek otantik ve cezbedici ortamlarda sunulan nargile konusunda yanılgıya düşülmemesi gerektiğini söyledi. Bilir, "Görüldüğü gibi tütünün nargile şeklinde içilmesi de aynen sigara içilmesi gibi zararlıdır. Nargilenin daha az zararlı olduğu görüşü yanlıştır. Biz, çalışmamızda nargile sisteminden çıkan dumanı inceledik ve bu sonuçlara vardık. Ama en güzeli, tütün ve tütün mamullerini hiç kullanmamak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler