HABER

NATO Konseyi Brüksel'de toplandı

Brüksel (AA)– NATO üyesi 26 ülkenin dışişleri bakanları, Kuzey Atlantik Konseyi'nin yıl sonu olağan toplantıları çerçevesinde Brüksel'de buluştu.

Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından temsil edildiği toplantıların bugünkü ilk bölümünde Kosova ve Afganistan dosyalarına öncelik verildi. Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht'un daveti üzerine, dün akşam gayriresmi bir yemekte bir araya gelen NATO ve AB'nin 32 bakanı, Kosova'nın olası bağımsızlık ilanı durumunda ortak bir tavır izlemek için uzlaşma aramıştı.

Kosova'nın bağımsızlığını ABD ile birlikte tanımak isteyen NATO ve AB üyelerinin çoğunlukta olduğu, "örnek teşkil edeceği" gerekçesiyle buna karşı çıkanlar arasında Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin başta geldiği bildiriliyor. Belçikalı bakan, Kosova'nın bağımsızlık ilanının gelecek Ocak ortalarında beklendiğini, o zamana kadar uzlaşma sağlanabileceğini anlattı.

NATO Konseyi'nin bu sabahki toplantılarında da Kosova konusu ayrıntılı olarak ele alınırken, bağımsızlığı tanıyan ülkelerle diplomatik ilişkileri askıya alacağını öne süren Sırbistan ve bu bağımsızlığa karşı çıkan Rusya'ya yönelik ortak tavır belirlenmesi için de çaba harcandı.Kosova'da 17 bin askerli barış gücü KFOR'u yöneten İttifak, bağımsızlık ilanının ardından yaşanabilecek olası çatışma ve gerginlikleri engelleyerek, güvenliği sağlamak için önlemler alıyor. Bakanlar, bugünkü değerlendirmelerin ardından, İttifak'ın bu alanda gerekenleri yapacağına ilişkin irade beyanını tekrarladılar. Brüksel'deki toplantılar, NATO-Rusya Ortaklık Konseyi ile devam edecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön