HABER

Nazım Ekren, ekonomide iyileşmeye dikkat çekti

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ekonomide son yıllarda sağlanan iyileşmelere dikkati çekerek, ancak sinyal veren birkaç gösterge olduğunu ve bunların da büyüme oranı, istihdam, bütçe, cari açık ve enflasyon olduğunu söyledi. Ekren, "Bunların verdiği ilk mesaj yeni inisiyatiflerin alınması gerektiğidir" dedi.

Bakan Ekren, TÜSİAD'ın Hilton Otel'de yapılan Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısına katıldı. Bakan Ekren, burada yaptığı konuşmada, ekonomideki mevcut durum ile geleceğe dönük hedeflere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomi yönetiminde önemli bir başarı sağlandığını dile getiren Bakan Ekren, güven istikrarın halk tarafından da onaylandığını söyledi. Gerekli reform ve atılımlar yapılmasaydı bütçe ve borçların şimdi çok daha kötü bir durumda olacağını ifade eden Ekren, istikrar ve güven ortamı sürdüğü için ekonomide de çok fazla kırılganlık olmadığını söyledi. Ekren, "Ama birkaç sinyal veren gösterge var. Bunlar; büyüme oranı, istihdam, bütçe, cari açık ve enflasyondur. Bunların verdiği ilk mesaj yeni inisiyatiflerin alınması gerektiğidir" diye konuştu.

İstikrar ve güveni sağlayarak büyümeli sağlayan ekonomi yönetimi karşısında benzer bir sinerjiyi de özel sektörün gösterdiğini belirten Ekren, makroekonomik gelişmede özel sektörün iç ve dış gelişmelerle tutarlı bir davranış içinde bulunmasının etkisi olduğunu kaydetti. Ekren, "Büyüme ve istikrarın birlikte sağlanacağı bir ortama geçmemiz lazım. Büyümenin dinamiği özel sektördür. Yüzde 7'lik bir büyüme için yüzde 30'luk verimlilik artışına ihtiyaç var. Bu da ciddi yatırımlar anlamına gelir. Özel sektör öncelikli olduğu için özel sektörün de yüzde 3 oranında bir tasarruf artışı sağlaması gerekiyor" dedi.

Kamu olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapacaklarını vurgulayan Ekren, özel sektörün tasarruf artışı için neler yapabileceğinin de doğru belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Hükümet olarak yeni perspektiflerine de değinen Bakan Ekren, "Yeni temel yaklaşımımız büyüme ile istikrarı sağlamaktır" dedi. Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülkeler raitingine yükseltmenin öncelikli hedefleri olduğunu belirten Bakan Ekren, bunun için her adımı atacaklarını söyledi.

Bakan Ekren, kayıt dışılık, özel sektör ve kamunun menfaatleri ile örtüşmüyor ise meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve kamu yönetimini de içine alan yasal düzenlemeler dahil yeni bir yaklaşımın acil bir öncelik olduğunu belirlemek gerektiğini söyledi. Ekren, Kayıtdışılıkla Mücadele Protokolü adı altında tüm tarafların katıldığı bir tablonun oluşturulması gerektiğini de belirterek, bununla ilgili yapılması gerekenlerin tartışılması gerektiğini kaydetti. Yeni vizyonlarının 5 bileşeni olduğunu
dile getiren Bakan Ekren, bunların; istikrar içinde büyüyen, gelirini adil paylaşan, küresel ölçekte rekabet edebilen, bilgi toplumuna dönüşen ve AB'ye üyelik için uyum sürecini tamamlamış bir Türkiye olduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön