HABER

Nerede oy kullanacağım? 23 Haziran için YSK sandık sorgulama nasıl yapılır?

Nerede oy kullanacağım? 23 Haziran için YSK sandık sorgulama nasıl yapılır?

İstanbul’da milyonlarca seçmen 23 Haziran’da İstanbul Belediye Başkanını seçmek için bir kez daha sandığa gidecekler. Peki iptal edilen seçime göre değişen bir şey var mı? Seçmenler nerde oy kullanacağım sorusuna nereden resmi cevap alabilirler? İşte 23 Haziran İstanbul seçimleri için YSK seçmen sorgulama sayfası...

Bu sefer tüm Türkiye değil sadece İstanbullular sandık başına gidiyor. İstanbul’da 10 milyonu aşkın seçmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmek için bir daha oy kullanacaklar. Peki 23 Haziran İstanbul seçiminde nerede oy kullanılacak? 31 Mart’a göre değişiklik var mı, nerede oy kullanacağım diye merak ediyorsanız işte seçimle ilgili detaylar ve YSK’nın resmi seçmen sorgulama sayfası...

NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Seçim tekrarının esaslarına göre seçmenler 31 Mart seçimlerinde nerede oy kullandılarsa 23 Haziran İstanbul seçiminde de aynı sandıkta oy kullanacaklar. Sandığınızı kontrol etmek isterseniz, aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz YSK seçmen sorgulama aracından faydalanabilirsiniz.

YSK seçmen sorgulama aracı için tıklayınız

SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki bağlantı ile açılan sayfada Kimlik tipinizi seçin ve nüfusa kayıtlı olduğunu ili, T.C. kimlik numaranızı, kimliğinize göre sıra no veya seri no alanını doldurduktan sonra gri alandaki kodu altındaki alana girip sorgulama yapabilirsiniz.

NASIL OY KULLANILACAK?

31 Mart yerel seçimlerinin aksine bu sefer sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçim yapılacak. Vatandaşlar muhtarlık ve belediye meclisi için oy kullanmayacaklar yani zarfa sadece tek bir oy pusulası atılacak.

31 HAZİRAN – 23 HAZİRAN KAŞILAŞTIRMALI SEÇİM SONUÇLARI MYNET’TE

23 Haziran akşamı Sadece İstanbulluların değil Türkiye’nin gözü İstanbul seçim sonuçlarında olacak. Seçim sonuçları kadar söz konusu sonuçları 31 Mart ile olan farkını da merak ediliyor. Mynet’in detaylı ama pratik seçim sayfası ile 23 Nisan İstanbul seçim sonuçlarını, adayların ilçe ilçe ne kadar oy aldıklarını ve gene ilçe bazında 31 Mart seçimleri ile olan karşılaştırmalarını öğrenebileceksiniz.

İstanbul seçim sonuçları haritası için tıklayınız

Geri Dön