HABER

Netanyahu Lieberman’a sahip çıktı

İsrail Başbakanı Netanyahu, “şahin” Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a sahip çıktı.

KUDÜS (ANKA) –Ankara, son yaşanan krizde İsrail’i sert dille kınayıp “izah ve özür” beklediğini duyurmasına karşın, İsrail Başbakanı Netanyahu, “şahin” Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a sahip çıktı. Netanyahu, “Lieberman’ın tutumunu desteklediğini, Türkiye’nin giderek İran’a yaklaştığını, bunun kendisini şaşırttığını” söyledi.

Başbakan Netanyahu’ya yakın kaynaklar, Başbakanın, kapalı kapılar ardından yaptığı değerlendirmeleri İsrail basınına aktardılar. Buna göre, Netanyahu, İsrail’de eleştirilen, Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a yönelik muamele nedeniyle yaşanan diplomatik soruna karşın Lieberman’ın Türkiye’ye yörelik politikalarına destek verdi.

İsrail basınına yansıtılan değerlendirmelerinde Netanyahu, Türkiye’nin giderek İran’a yaklaştığını, bunu “şaşırtıcı” bulduğunu ifade etti. Yedioth Ahronoth’a göre, bu sürecin Gazze operasyonu ile başladığını ifade eden Netanyahu, Ankara’nın AB tarafından henüz kabul edilmediği için Müslüman ülkeleri ile bağları derinleştirdiği görüşünü de dile getirdi.

Ortadoğu’da Arap olmayan üç güçlü ülkenin bulunduğunu kaydeden Netanyahu şunları söyledi:

“İsrail’in kökleri her zaman Batı’da oldu. İran bir zamanlar Batılı idi ancak şimdi radikal İslam lideridir. Üçüncü ise, daha önce Batı’ya yakın olan ancak son yıllarda yüzünü doğuya, İran’da doğru çevirmeye başlayan Türkiye’dir ve Doğu’ya doğru bu sistematik kayma, bunun için bizi endişelendirmeli.”

-ÇELİKKOL’A SERT TEPKİ NETANYAHU VE LİEBERMAN’IN ORTAK KARARI

Bu arada, Netanyahu’nun kapalı kapılar ardından yaptığı değerlendirmelerini de yansıtan Haaretz de, Başbakanlık kaynaklarının, Türk Büyükelçisi Çelikkol’a sert tepkinin gösterilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığına davet edilmesi kararının Netanyahu ve Lieberman tarafından ortaklaşa verildiğini söylediklerini de aktardı.

Geri Dön