HABER

Nijeryalı Müslüman öğrenciler 24. yaz kampında buluştu

Nijerya Müslüman Öğrenciler Birliği Abuja Başkanı Sadık Ahmet: - "Bu programı düzenlemekteki amacımız, geleceğimiz olan öğrencilere İslami ahlakı ve değerleri vermeye çalışmaktır. Birliğin 1954'teki kurulma amacı da budur" - Nijerya Müslüman Öğrenciler Birliği üyesi doktor Ummu Selma: - "Birlik olarak hasta insanlara yardım ediyoruz ve yaptığımız tedaviler için ücret talep etmiyoruz. Bugün de burada Müslüman öğrencilerin yaz kampındayız ve onların küçük rahatsızlıklarına ücret almadan müdahale etmeye çalışıyoruz"

GÖKHAN KAVAK - Nijerya Müslüman Öğrenciler Birliği (MSSN), 24'üncü yaz öğrenci kampını başkent Abuja'da düzenlendi.

MSSN Abuja Başkanı Sadık Ahmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24'üncüsü düzenlenen yaz programına bu sene yaklaşık bin öğrencinin katıldığını söyledi.

Ahmet, bu seneki programın başkent Abuja'nın Dutse bölgesinde 23-28 Ağustos arasında hükümet tarafından tahsis edilen bir devlet okulunda yapıldığını belirterek, "Bu programı düzenlemekteki amacımız, geleceğimiz olan öğrencilere İslami ahlakı ve değerleri vermeye çalışmaktır. MSSN'in 1954'teki kurulma amacı da budur." dedi.

Beş gün süren program boyunca öğrencilerin okul kompleksindeki yurtlarda kaldığını ve hayırseverlerin bağışlarıyla yemek ihtiyaçlarının karşılandığını anlatan Ahmet, "Maddi olarak düzenli bir gelirimiz yok. Genel olarak yardım ve desteklerle ya da mezun olmuş bazı üyelerimizden aldığımız yardımlarla faaliyetlerimizi yürütüyoruz." şeklinde konuştu.

Bilgi ve münazara yarışmalarıyla öğrenciler, ülke sorunlarını tartışarak fikirlerini ifade etme, akademisyen, uzman ve alimlerin konferanslarında ise kendilerini geliştirme imkanı buluyor.

Program kapsamında çoğu üniversite olmak üzere ilköğretim ve lise öğrencileri eksik oldukları alanlarda tefsir, hadis ve Kur'an-ı Kerim dersleri de alabiliyor.

- Mezun öğrenciler gönüllü olarak sağlık hizmeti veriyor

MSSN üyesi mezun öğrenciler, programa maddi olarak destek olurken bazı mezunlar da kendi alanlarında katkı sağlıyor.

MSSN üyesi doktor Ummu Selma, mezun olduktan sonra da düzenlenen organizasyonlara katılarak program sırasında rahatsızlanan öğrencileri ücretsiz muayene ediyor.

Doktor Selma, "MSSN olarak hasta insanlara yardım ediyoruz ve yaptığımız tedaviler için ücret talep etmiyoruz. Bugün de burada Müslüman öğrencilerin yaz kampındayız ve onların küçük rahatsızlıklarına ücret almadan müdahale etmeye çalışıyoruz." dedi.

- 1954'te Müslüman öğrenciler tarafından kuruldu

MSSN, Nijerya bağımsızlığını kazanmadan önce 1954'te güneyindeki Lagos kentinde kuruldu.

MSSN, başkent Abuja başta olmak üzere ülkenin çeşitli eyaletlerinde düzenledikleri yaz kampları, ramazan programları ve diğer faaliyetlerle öğrencilerin eğitimiyle ilgili çalışmalar yürütüyor.

Geri Dön