HABER

O polis tazminat talep etti

Eylemler sırasında psikolojik olarak yaralandığını öne süren Pike ve avukatlarının, polis departmanı ile söz konusu tazminat üzerinde anlaşmaya varmak için 13 Ağustos’ta bir araya geleceği belirtildi.

O polis tazminat talep etti

ABD’de 2011 yılında ülke geneline yayılan “Occupy Wall Street” eylemleri sırasında California Üniversitesi’ndeki bir gösteride öğrencilere aşırı dozda biber gazı sıktığı için işinden kovulan, çalıştığı üniversitenin de 1 milyon dolar para cezasına çarptırılmasına neden olan polis John Pike, psikolojik olarak yaralandığını iddia etti. Pike, emniyetten işçi tazminatı almak için dava açtı.

Özel polis birliğine bağlı olan polis memuru Pike, yapmış olduğu hareketin haksız ve mazeretsiz olduğunun tespit edilmesi sonucu olaydan sekiz ay sonra Temmuz 2012’de görevden alınmıştı.

Yerde oturan öğrencilere hiç gereği yokken biber gazı sıkarken görüntülenen videosu İnternette büyük tepki çekmişti.

California Üniversitesi göstericilerin açtığı dava sonucunda toplam 1 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ederken, polislerin bağlı olduğu UN Davis polis departmanı şefi de istifa etmek zorunda kalmıştı.

Polis memuru Pike’ın kimliği uzun süre medyadan saklanmasına rağmen, bağlı olduğu karakolun bilgisayarlarını hack’leyen göstericiler gereksiz yere biber gazı kullanan polis memurunun ismini ve fotoğraflarını ortaya çıkarmışlardı. Olay sonrasında Pike’ın gaz sıkarken çekilen fotoğrafları Photoshop kullanılarak tiye alınmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
buraya gel sen maaş+ikramiye var
hadi yaaa oldu olacak seni polis şefi yapsınlar tam olsun.polis dediğin her türlü eylemci hareketine karşı psikolojik fizyolojik ve her türlü eğitimi alıyor ve bu göreve seçiliyorlar beyefendi yanılıyormuyum?yemiyodu madem neden polis oldun?insanlara işkence her türlü şiddet siz tarafından yapılınca normal öyule mi?yemiyosa polis olmayacaksın canım benim..sizin şiddetinize maruz kalan eylemcilerin tazminat isteme hakkı size göre milyon kat daha fazla o zaman nolacak bırak git yada dilini iki bacağının arasına sok göreve devam et hale bak yaa beyefendinin psikolojisi bozulmuşta tazminatmışta
ABD de ileri demokrasi sahibidir...Zaten adamın pisikolojik işkence gördüğü duruşündan belli...Bu kadar ileri demokrasiye gitmeyin be kardeşim.normal demokrasi sizin neyinize...Sonra kalkıp bazılarıda ileri demokrasi haltı işleyip halka biber gazı ve bombası atarken polis piskolojik işkence görüyor.Halkın buna hakkı varmı.;))))
Geri Dön