HABER

"Obama da LİKUD üyesi oldu"

İsrailli yazar Gideon Levi, geçen Cuma günü, BM Güvenlik Konseyi'nde, yerleşimlerin kınanmasını öngören yasayı veto eden ABD'ye ve Başkan Barack Obama'ya sert çıktı;

ABD'nin böyle davranarak, İsrail'e kötülük yaptığını belirtti.

Levi, Haaretz gazetesinde yayımlanan "Obama, yerleşim kararını veto ederek Likud'a katıldı" başlıklı yazısında, Obama'nın hafta sonu sadece Likud'un üyeleri arasına değil, partinin en şahin kanadının üyeleri arasına bile girdiğini belirtti.

Bu vetonun, ABD'nin Obama dönemindeki ilk vetosu olduğunu ifade eden yazar, bu vetoyu, seleflerinin yaptığını yapmayacağı sözünü veren Obama'nın değişiklik sözlerine, umuda karşı bir veto olduğunu vurguladı.

Levi, "Bu veto, İsrail'e de dostluk vetosu değil... Yerleşimcilere ve İsrail'in sağına destek çıkan bir veto oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Levi, "İsrail'in her zamankinden daha fazla yaslandığı ABD, yerleşimlere 'evet' dedi. Böyle yapmakla da İsrail'e en fazla zarar veren girişimi (yerleşimleri) desteklemiş oldu" ifadesini kullandı.

ABD'nin vetosunun, Ortadoğu'da değişim rüzgarlarının estiği bir zamanda geldiğine dikkati çeken Levi, uluslararası arenada tek başına kalan İsrail'in, bir kez daha kendisini sadece ABD'nin desteklediğini gördüğünü belirtti.

Levi, "Bunun her İsrailli'yi rahatsız etmesi gerekir. Biz bu muyuz, yalnız, kınanan... Bütün bunlar, bu değersiz yerleşimlerin devamı için midir? Bu, bu bedele değer mi?" diye sordu.

Bütün dünya tarafından kınanan İsrail'in, "gerçekle bağlantısını kaybettiğini" vurgulayan Gideon Levi, "Sonuçta İsrail kendisini tamamen kendi kaderine terk edilmiş bir halde bulacak. Amerika'nın kararı, İsrail'in çıkarlarına da zarar veriyor. Kör ve şaşkın İsrail'i bu yolda ilelebet devam edebileceğini düşündürmeye devam ediyor" yorumunda bulundu.

Yerleşimlerin barışın önünde engel olduğunu gören ABD'nin "hayır" demesi gerektiğini belirten Levi, "Obama veya George W. Bush, aralarında hiçbir fark yok" ifadesini kullandı.

Bölgedeki gelişmelere de dikkati çeken Haaretz yazarı, "İsrail'de sorumlu bir hükümet olsaydı, bu ateşin yönünü İsrail'den çevirmek ve her zamankinden daha hayati olan barışı teşvik etmek için yerleşim inşaatlarını çok önceden durdururdu. ABD, sorumlu bir süper güç olsaydı, cuma günü İsrail'i tehlikeli uykusundan uyandırmak için kararı oylardı" dedi.

-HAARETZ'İN BAŞYAZISI: "BU NETANYAHU İÇİN BİR UYARI OLMALI"-

Haaretz gazetesi de başyazısında ABD'nin vetosuna değinerek, Filistinlilerin oylamayı kaybettiğini, ancak amaçlarına eriştiklerini belirtti. Haaretz, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin uluslararası ülkelerce izole edildiğini herkese gösterdiklerini ve Amerikan yönetiminin de ikiyüzlülüğünü ortaya koyduğunu ifade etti.

Netanyahu'nun ABD vetosunu "bir uyarı" olarak alması gerektiğini belirten Haaretz, yerleşimlerde devam inşaatlarla ilgili olarak dünyanın sabrının iyice azaldığını vurguladı.

Haaretz, Netanyahu'nun, yerleşimlerin İsrail'e verdiği zararın farkına varıp, inşaat yasağıyla ilgili memorandumu yenilemesini istedi; bunun bölgenin yeniden biçimlenmesinde İsrail'in katkısı olacağını, Güvenlik Konseyi'ndeki vetoyla incinen ABD'nin konumunu da muhafaza edeceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön