Obama: "Son kararı vermedik"

ABD Başkanı Barack Obama, "Suriye'ye saldırı konusunda son kararımızı vermedik" dedi.

Obama: "Son kararı vermedik"

Baltık ülkeleri liderleriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası Suriye ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Obama, "Suriye'ye saldırı konusunda son kararımızı vermedik" dedi.

Suriye'de kullanılan kimyasal silahların büyük bir tehdit oluşturduğunu da kaydeden Obama, "Suriye'deki kimyasal silah kullanımı ABD ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit ediyor. Suriye'nin kimyasal silah saldırısı dünyaya meydan okumaktır" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasına yönelik olası askeri karşılıklarla ilgili olarak, "Sizi temin ederim ki kimse benden daha fazla savaş bıkkını değildir. Ama aynı zamanda, kendi halkına karşı uluslararası normlarca yasaklanan bir silahı kullanmaya istekli bir rejim olduğu zaman, bunlardan sorumlu tutulacağından emin olunmasının, dünyada lider olarak bizim yükümlülüklerimizin parçası olduğuna inanıyorum"dedi.

Obama, Beyaz Saray'da Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile üçlü görüşme öncesi Suriye ile ilgili bir soruyu yanıtladı. "BM veya Kongre'nin resmi izni olmadan adım atmaya nasıl baktığı" yönündeki soru üzerine Obama, Kongre ve uluslararası toplumla istişareleri önemli gördüklerini söyledi.

"Benim açıkça tercihim, uluslararası toplumun güçlü biçimde şimdiden hareket geçmesi olurdu ama bu aşamada BM Güvenlik Konseyi'nde uluslararası normların açık ihlali karşısında adım atmaya yönelik etkisizlik görüyoruz" diyen Obama, Afganistan ve Irak sonrasında herhangi bir askeri eyleme yönelik ABD'de, İngiltere'de ve dünyanın birçok diğer bölgesinde bir şüphecilik ve bezginlik olduğunu, bunları da takdir ettiğini kaydetti.

Obama, "Ancak diğer yandan, yüzlerce çocuğun dahil olduğu bini aşkın insan, insanlığın yüzde 98, yüzde 99'unun savaşta bile kullanılmaması gerektiğini söylediği silahlarla öldürüldüğü zaman, bu konuda bir eylemin olmaması, bu uluslararası normun bir anlam ifade etmediği yönünde sinyal göndereceğinin farkına varmak da önemli. Bu bizim ulusal güvenliğimiz için bir tehlikedir" dedi.

"Dünyanın felce uğramasını istemiyoruz" Gelişmelere bir karşılık verme kararı aldıkları takdirde, bunun etkinliğine yönelik düşünülmesi gereken birçok şey olduğunu belirten Obama, kendilerinin çok sınırlı, uzun vadeli taahhütlere girmeyen ve büyük bir operasyon şeklinde olmayan seçeneklere baktıklarını bildirdi.

Obama, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kongre'ye tüm bilgileri sağlayabileceğiz ve onların istediği tüm girdileri elde etme noktasında rahatız. Bu konuda çok dikkatliyiz. Bu konuda müttefik ve ortaklarımızla ciddi görüşmeler yapabiliriz. Ancak dünyanın felce uğramasını istemiyoruz. Burada geldiğimiz zorluklardan biri, birçok insanın bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünmesi ama kimsenin bunu yapmak istememesi. Bu olağanüstü bir durum değil, kimse 'hayır' demediği takdirde, bu (tür saldırılar), uluslararası yasakların erozyonuna izin veriyor. Dünya 'kimyasal silah kullanmayacağız' dediği zaman bunu kasdederek söyledi ama bunun yerine getirilmesini diğerlerine bırakmak cazip geliyor".

"İhlali görmezden gelemeyiz" mesajı Obama, kendisinin her zaman çok taraflı eylemlerden yana olduğunu belirttiğini hatırlatarak, "Ancak bu tür uluslararası normların açık ihlalini görmezden gelmek ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun değil" dedi. İran gibi ülkeleri ima ederek, kitle imha silahlarına yönelik normların da bazı ülkeler tarafından ihlal edildiğini anımsan Obama, "Eğer bu kuralların uygulanmasında kimsenin zorlamaya istekli olmadığına yönelik algı verilirse, kimse bu normları dikkate almaz" ifadesini kullandı.

ABD'nin 10 yılı aşkın süredir savaştan geçtiğini belirten Obama, Amerikan halkının ülkedeki ekonomiyi yeniden inşa etmeye odaklanmak istediğini ifade ederek, "Sizi temin ederim ki, kimse benden daha fazla savaş bıkkını değildir. Ama aynı zamanda, kendi halkına karşı uluslararası normlarca yasaklanan bir silahı kullanmaya istekli bir rejim olduğu zaman, bunlardan sorumlu tutulacağından emin olunmasının, dünyada lider olarak bizim yükümlülüklerimizin parçası olduğuna inanıyorum" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 65 yorum
kafir abd ile akepe aynı safta müslüman kanı dökmeye yemin etmişler.suriyeyi vurunca ne değişecek?afganistan,libya,ırak değişti mi?her gün dünya kadar insan ölüyor oralarda.recep efendi amacın ne müslüman öldürmeye yemin mi ettiniz?bak yanında islam devletlerinden bir tanesi var mı?bütün dostların kafir ülkeler.ama akepelilere sorsanız onlardan başka müslüman yok.yazıklar olsun size Allah belasını versin müslüman kanı akıtılması için gün sayanlara ve akepeye bu yetkiyi verenlere.mahşer günü o suriyeliler sizden bunun hesabını sorar inşaallah
bide mahşerden bahsediyon la suriyede şuan dökülen coca cola mı angut recep efendiymiş attıgı tırnaga kurban ol la bu ara ben akp ye oy vermiyom
ağzınıza sağlık. Her şeyi söylemişsiniz.
OBAMA ALLAH BELANI VERECEK..ÇÜNKÜ UNUTMA,ECELİ GELEN KÖPEK CAMİ DUVARINA İŞER...
vay efendim sizin öldürdüğünüz milyonlarca ıraklı afganistanlı ne olacak kim sizden hesap sorucak? o işaret parmağını münasip bir tarafına sk
Ya adam kendi ülkesinin derdinde. Nasıl oluyorsa senin ülkenin ulusal güvenliğini etkiliyor.. çekin ellerinizi başkalarının içişlerinden artık..
o ölen bebek seninki olsaydı acaba bunu dermiydin
abi nezaman çıkacak bu savaş yaw hadi ama
İlk başta sen ve senin gibi akp yardakçılarını sürmek lazım ön saflara...
bre salak ortada savaş falan yok kirli bir katliam var oda ABD eliyle oluyor, ne akılsız insanlarsınız ya
Siyah adam Suriyenin dünyaya meydan okuduğunu belirterek kızgınlığını belirtiyor ABD gibi zorba ve kabadayı varken sen nasıl dünyaya meydan okursun,o hak yalnızca dünyayı kana buluyan USA'aittir !!!!!!!!!!!!!!!!
hadi oradan be, çeyrek müslüman
sanada hesap soran çıkar hem neden Müslümanları öldürüyon
KATİL ABD,SON ON YILDA EN EZ 1.5 MİLYON İNSANI KATLETTİNİZ.AYRICA SİZİN EN BÜYÜK DÜŞMANINIZ MÜSLÜMAN İNSANLAR..AKP+ABD+İSRAİL+İNGİLTERE İNSANLIK DÜŞMANIDIR...
israile niye saldırmıyorsunuz onlarda filistin üzerinde kimyasal kullanıyor. ona g.tünüz yemiyormu
savaişı yaptıran zaten İsrail israilin izni olmaan oboma ağzını açamaz ağzını ançıdı andada sonu olur yakında görürsünüz türkiye ve Hollanda israilin kesin buralarla alakalı planı vardır. Yüce ALLAH ınm vadi var kahru perişan olacaklar inş o günü bizler görürüz.
bu ırak, lübnan,filistin libya, mısır gibi ülkelerde oldugu gıbı surıye'nın de iran'ın da ve malesef amerıkanın masası olan türkiyenın de basına gelecek bizi birbirimize düşürerek zayıflatıyor sonrada... sonrası malum. BİR DÖNEM İYİYE GİDİYORDUK:EKONOMI İŞSİZLIK VS. BAKKTILAR Kİ ULEN BUNLAR GÜÇLENİYOR HEMEN DOLAR EURO YU FIRLATTILAR ÇEVREMIZDE HUZURSUZLUK YAPTILAR
it iti ısırırmı..
ABD suriye ye girerse bu ıraktaki savaştan daha kanlı bir savaş haline gelicektir.
Beslediğiniz Fetullahın elemanlarıyla savaşa gidecekseniz size şimdiden güle güle
bi yerde okumuştum bu gun "petrol kokusu almış amerika kan kokusu almış vampir gidibir"
barışı sizmi sağliycaksınız oylemi nuklervar oylemi senin elinde ne var sende nukler yokmu israil de yokmu niye once elinizdekileri yok etmiyorsunuz sizde dunya için tehlikesiniz hemde en buyuk tehlike amerika ve israil dir insanlar sizin umurunuzda bile değil umurunuzda olsa mayanmarda ki canlı canlı yakılan milyonlarca katlıyamı durdururdunuz mısırda yapılan katlıyamı durdurur dunuz israil yıllarca filistini katletti ona durderdiniz insanlar umurunuzda değil tek amcınız israile yer genişletmek ve petrollere konmak bu soylediklerinize ancak sizingibi düşünenler inanır ve size destek verir
suriyede katliam var buna dur demek büyük devletlerin hakkı onuda geç herkesin hakkı.görmezden gelene bir gün karşılaşırsa o zaman bende görmezden gelirim demem.gelemem.vicdan,insanlık,meselesidir.
obama ne isterse onu yapiyor adam harbiden sözünü geçirio Kadınlar bunuda yaptı bayankupon diye bir site açmışlar muhteşem kuponlar tutturup bedava maçlada yediyüz milyar tutturmuşlar. hemen bayankupon diye aratıp kadınların yaptığı kuponları bulun mucize gibi ya
o.ç seni israil uşağı amerika süper güç mertlikle olur yamyamlıkla değil
ulan seni kim lider kabul etmişki.öle hava yapıyorsun sömürgeci.
savaşa hayır, yardakçılara hayır.
hadi lan herkes biliyo neyin peşinde olduğunuzu bu millette yiyo sizin kimyasal silah zırvalığınızı..hey lanet emperyalizm gözün çıksın..
onlarca avrupa ülkesinin yapamadığını adamlar (abd) tek başına yapacak.rusya bm de konuşuyordu hadi delikanlıysa amerika suriyeyi vurduğunda karşılık versin bakalım tabi yemiyecek.ve sonuç size söyliyim abd rusyayı vurduktan sonra !! dünyada benden başka güç yok !! imajınıda tazelemiş olacak haklı olarak.çünki aciz avrupalılar altlarına yapmaya başladılar bile.
Hala karar veremediysen, savaş da istemiyorsan bırak Suriye'yi de Tayyip sap gibi ortada kalsın.
HERŞEY TÜRKİYENİN BÜYÜMEMESİ İÇİN HEM İÇİMİZDE HEM DIŞIMIZDA
Adam kaç bin kilometre uzaktan kendi ulusal güvenliği için çalışıyor bizim salaklarda dibindenki olaylarda yaşadığı ulusal maddi ve manevi kaybı telafi edeceğine abd ve uşaklarına hizmet etme çabasında
50 yıl sonra chp ikdidar obama
30 Agustos çok sönük geçtii..basit bir tarikaTın Dini KERMESİNE destek veren akpLi belediyeler 30 Agustos Zafer bayramında pek birŞey yapmadılar..TÜRKLÜĞE hakaret ederek Atatürkü sevimsizleştirerek nereye ulaşacaklar..
MÜSLÜMANLAR ABD VE İSRAİLİN SİLAH DENEKLERİ OLDU. IRAKTA FOSFOR, SURİYEDE KİMYASAL DENENDİ. ZATEN DAHA ÖNCE HİROŞİMAYA ATOM DENENDİ DAHA NE GÖRECEĞİZ BAKALIM. İŞİN GARİBİ SAFTİRİK MÜSLÜMAN ÜLKELERİ ONLARA YADIM DESTEK VERİP ÜS KURMALARINA İZİN VERİYORLAR . KASABIN BIÇAĞINI YALAYAN YALAKA İNEK GİBİ
SURİYE'YE MUDAHALE DERHAL YAPILMALIDIR.AKSI DURUMDA KİMYASAL SILAH KULLANMAK MEŞRULAŞACAKTIR.
esad korkusundan bi karar veremediler.
esad kim lan ? 1 günde ele geçirilecek bir ülke orası bilip bilmedne ötüyosun.. kimsenin esaddan korkusu yok suriye sorununun 3. dünya savaşını tetikleme endişesi var.. abd karşıtı rusyada girerse savaşa doğal olarak çin vs katılacak buda 3. dünya savaşının başlangıcı demektir.
SALAK BU YA. KENDİNİ ABD NİN SAHİBİ SANIYOR. KİMSİN SEN. SAVAŞI DEV TEKELLEŞMİŞ ŞİRKETLERİN ÇIKARIR. SEN SADECE MÜHRÜ BASARSIN. KAPİTALİZMİN SİSTEMİ BUDUR. SEN BİR KUKLASIN HEPSİ BU..
adam açıkça söylüyor dünyanın lideri biziz diye ..harbidende öle baksana aval aval amerikanın kararını bekliyo millet... adamın sözü : dünyada lider olarak bizim yükümlülüklerimizin parçası olduğuna inanıyorum
Aslında vermedik değil veremedik. Suriye bilek güreşi masası çünkü.
BM kesin mynet yorumcularından korktuğu için geri adım atmıştır. yoksa mümkünatı yok onları kimse böyle korkutamaz. yemin ediyorum hepimiz klavyelerimizle Müslüman kardeşlerimizi savunmak için oraya kadar geliriz. F klavyeler sola Q klavyeler sağa geçsin bakayım. pozisyon aaaaaal ateş. jjhıfusadhfnsıudfbasdfhvasdfıp....
BOŞVERSENE KUKLA. EXXON-MOBİL, CHEVRON, CITI GROUP, J.P.MORGAN-CHASE İN SAHİBİ YANİ ROCKEFELLER NE İSTERSE O OLUR. BİRDE İNGİLİZ SHELL.. DALGA MI GEÇİYORSUN..
FETO+TAYYİP+OBAMA=HAKSIZLIK KAPİTALİZM
lanet olsun abd ve abd ye uşaklık yapan köpek sürülerine
MÜSLÜMANI KATLETMEK İÇİN....ABD YE YALVARIYORLARRR YUHHH OLSUNNNN.....
baltık ülekeri TÜRKİYE ye coğrafi olarak uzaktır.SURİYE ise EN BÜYÜK SINIRIMIZIN OLAN KOMŞUMUZDUR.bay obama NE ALAKA DEDİĞİM baltık ülekeriyle yaptığı görüşmenin TÜRKİYE ye ne faydası vardır. TÜRKİYE CUMHURİYETİ ni yöneten akparti hükümeti işine geldiğinde batıyı eleştirip işine geldiğinde batıdan yardım istemesi TÜRKİYE nin dış politikada geldiği yeri en iyi anlatan tablodur.
savaş bıkkınıyız diyor savaşları hep amerika çıkarıyor. israille ortak müslüman katliamı yapılıyor yıllardır. abd ve israil dünyanın en büyük terör tehtidi. müslüman ve özgür yaşamak isteyen ülkeler bence artık birlik olup abd ve israili ortadan kaldırmalı bu zor değil bedeli çok ağır olur ama en azından egemenlik milletin olur. her insan istediği gibi yaşamalı her din istediği gibi ibadet etmeli. Türkiye'deki başörtüsüne karşı çıkan geri kafalılar hala daha medeniyeti türbanda arıyor.
OBAMA' NIN KUYRUK ACISI VAR. ÜRDÜNDEKİ 300 ABD Lİ ASKER MUHALİFLERE YARDIM İÇİN GUTA YA GÖNDERİLMİŞ. GUTADA SURİYE ASKERLERİNİN SIKIŞTIRMASI ÜZERİNE KİMYASAL KULLANMIŞLAR YAVUZ HIRSIZ MİSALİ SUÇLARINI ÖRTMEK İÇİN OPERASYON DÜZENLEMEK İSTİYORLAR. YUH ARTIK.
Diğer Haberler