HABER

Obama'dan Kuran yakma eylemine kınama

Obama ABD televizyonunda yayımlanan mülakatında, eylemi "ancak El Kaide'ye yeni üye kazandıracak, yıkıcı bir girişim" diye niteledi.

Obama'dan Kuran yakma eylemine kınama

ABD Başkanı Barack Obama, Florida eyaletinde 11 Eylül'de Kuran yakma eylemi planlayan rahibe, bu eylemi iptal etme çağrısı yaptı.

Obama ABD televizyonunda yayımlanan mülakatında, eylemi "ancak El Kaide'ye yeni üye kazandıracak, yıkıcı bir girişim" diye niteledi.

Tümü büyük Müslüman nüfusa sahip Endonezya, Pakistan ve Hindistan, ayrı ayrı Obama'yı bu konuda harekete geçmeye çağırmıştı.

Amerikalı yetkililer, anayasa gereği böyle bir etkinliği engelleme ehliyetlerinin sınırlı olduğunu söylüyor.

Terry Jones 50 kişilik bir cemaati yönetiyor.

Jones, Kuran yakmanın, terörizme direnmekte bir yöntem olduğunu savunuyor.

Protestolar ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kuran yakmayı "saygısız" ve "utanç verici" diye nitelerken, Adalet Bakanı Eric Holder da böylesi bir kararın "tehlikeli" ve "aptalca" olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu planlara 'tiksindirici' diyerek tepki gösterdi.

Muhammed Peygamber karikatürleri ile tüm dünyada tepki çeken Danimarkalı çizer Kurt Westergaard'ın ödül aldığı bir törende konuşan Merkel, Westergaard'ı 'ifade özgürlüğü' açısından savunurken, söz konusu eylemin ise 'düpedüz yanlış' olduğunu söyledi.

Haberin duyulması üzerine Afganistan ve Endonezya'da protesto gösterileri düzenlenirken, İran ise, kamuoyu önünde Kuran'ın yakılması durumunda, İslam dünyasında, kontrol edilemez tepkilerin yaşanabileceği konusunda uyardı.

Washington'da da farklı inançlara mensup yedi din görevlisi Florida'daki kilisenin planlarını kınadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler