Obezitenin neden olduğu kanser türleri nelerdir?

Çağımızın sorunu olan obezitenin birçok kanser türü ile ilişkili olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Obezite ile kanser gelişimi arasındaki ilişki birkaç mekanizma üzerinden açıklanmaktadır. Doç. Dr. Recep Aktimur obezite ile kanser ilişkisini ve obezitenin neden olduğu kanser türlerini kaleme aldı.

Obezitenin neden olduğu kanser türleri nelerdir?

• Obez insanlarda vücut sürekli bir reaksiyon halindedir ve bu durumun zaman içinde DNA hasarı oluşturarak kanser gelişimini arttırdığı düşünülmektedir.
• Yağ dokusu ile ilişkili şekilde üretilen yüksek seviyede östrojen özellikle meme, rahim, yumurtalık ve diğer bazı kanserlere yol açmaktadır.
• Kilolu insanlarda fazla miktarda bulunan büyüme faktörleri kolon, böbrek, prostat ve rahim kanserine yol açabilmektedir.

600x311

Obezitenin neden olduğu kanser türleri

Rahim kanseri: Obezite ile risk 2-4 kat artmaktadır.
Yemek borusu kanseri: Obezite ile risk 2 kat artmaktadır.
Mide kanseri: Obezite ile risk 2 kat artmaktadır.
Karaciğer kanseri: Obezite ile risk 2 kat artmaktadır.
Pankreas kanseri: Obezite ile risk 1.5 kat artmaktadır.
Kalın barsak kanseri: Obezite ile risk %30 artmaktadır.
Meme kanseri: Obezite ile risk %20-40 artmaktadır.

2012 yılında Amerika’da erkeklerde 28.000 (tüm kanserlerin %3.5 oranında), kadınlarda ise 72.000 (tüm kanserlerin %9.5 oranında) obezite ile ilişkili yeni kanser vakası bildirilmiştir.

1

Obezite ameliyatı ile kanser tehlikesini önlemek mümkün müdür?

Bilimsel veriler obezite ameliyatları ile kilo veren bireylerde meme, rahim, kalın bağırsak ve prostat kanser riskinin azaldığını göstermektedir. Bazı çalışmalar da obezite cerrahisi ile kilo veren bireylerde obezite ile ilişkili tüm kanser türlerinin azaldığını göstermektedir.

Ne yazık ki günümüzde toplumsal akımlarla etkilenen beslenme tarzı, fast food alışkanlığı ve mutfağımıza hakim olan rafine gıdalar sebebiyle git gide daha sağlıksız hale gelmektedir. Obezite ilişkili kanser gelişiminin vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu bulunması nedeniyle oluştuğunu bilip, özellikle çocuklarımızı sağlıksız beslenmeden korumak temel amacımız olmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.
Obezite ve diyabet cerrahisi konusunda tüm sorularınızı bekliyoruz

Doç. Dr. Recep Aktimur

Website: www.recepaktimur.com
Facebook: facebook.com/doc-dr-recep-aktimur
Instagram: instagram.com/recepaktimur
Twitter: twitter.com/recepaktimur
Youtube: youtube.com/zoombydr

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler