HABER

'Öcalan'la ilgili derin bilgilere sahipti'

Sakine Cansız, PKK’nın kurucu kadrosundan olup, erken dönemde Öcalan’la ters düşen isimlerdendi. Öcalan bu duruma ‘Sakine Komplosu’ adını vermişti.

'Öcalan'la ilgili derin bilgilere sahipti'
PKK'nın Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda, 3 PKK'lı kadının öldürülmesi gündeme oturdu.
[ ****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/pariste-uc-pkkli-kadina-sok-suikast-uc-pkkliya-suikast/11252/1223614/)
[** **](http://haber.mynet.com/pariste-pkkya-suikast-dis-basinda-672219-dunya/)
[ ****](http://haber.mynet.com/demirtas-ve-kisanak-paris-yolcusu-672227-politika/)
[](http://haber.mynet.com/demirtas-ve-kisanak-paris-yolcusu-672227-politika/)
Taraf yazarı Emre Uslu, PKK'nın Paris bürosuna yönelik baskında Sakine Cansız'ın ölüdürülmesinin şifreleriyle ilgili çarpıcı bir analiz kaleme aldı. İşte Uslu'nun analizinden bir bölüm.

PKK’nın iç sorunlarını çözmeden Türkiye ile masaya oturması oldukça problemli ve sancılı bir süreç demektir.
İşte Sakine Cansız cinayeti tam bu keşmekeşin kesiştiği noktada ortaya çıktı. Sakine Cansız, örgüt içinde Mustafa Karasu ve Duran Kalkan ekibine yakın ama pasifize edilmiş bir örgüt lideriydi. Bu yönüyle de onun infaz edilmesi Duran Kalkan ve Mustafa Karasu ekibine verilmiş net bir mesajdır.
Mesajın anlamı şu: Barış sürecini kabul edip devletin önerdiği plana göre Avrupa’ya gelirseniz Sakine Cansız gibi infaz edilmeyeceğinizin garantisi yoktur. Bu nedenle savaşa devam.
Bu infazi örgüt içi bir infaz gibi görünmekle birlikte özellikle Paris’te daha önce de benzer infazlar yapmış İran istihbaratının işi olma olasılığı da vardır.
İnfazın arkasında kim olursa olsun mesaj PKK liderlerine veriliyor ve çok net: “Örgütü bırakıp Avrupaya gelirseniz infaz edilmeyeceğinizin garantisi yok.”
O halde bu cinayetten yola çıkarak şu değerlendirmeyi yapabiliriz:
1) Muhtemel barış olasılığı giderek artıyor ve bu da üçüncül aktörleri, İran, Suriye vb gibi, oldukça rahatsız ediyor. Paris’te infaz yaparak Örgüt liderlerine Avrupa’ya gelmeyi kabul etmeyin diyor.
2) PKK içinde barış olasılığına karşı ciddi bir yarılma yaşanıyor ve bu yarılma infazlara kadar gidiyor
3) Eğer infazların barış süreciyle ilgisi yoksa –ki bu da pekala mümkün- örgüte yönelik Avrupa’ya yapılan operasyonlar nedeniyle bir iç tartışmanın sonucu olabilir. Özellikle Fransa’da yapılan operasyonlarda örgüt üyelerinin birbirlerini Fransız güvenlik makamlarına ajanlık yapmakla suçladıklarını biliyoruz. Fransa’da örgüte yönelik operasyonlarda bir çok kişi tutuklanırken örgütün kurucularından Sakine Cansız’ın elini kolunu sallaya sallaya kamuya açık bir kurumda yöneticilik yapması onu örgüt içinde “ajan” durumuna düşürmüş olabilir. Örgüt’te “ajan”ın cezası infazdır…
Sonucu itibariyle Sakine Cansız’ın infazı hem örgüt içinde bir çatlamaya neden olabilir. Hem de İmralı sürecine yönelik kuşkuların derinleşmesine neden olabilir.
**CANSIZ ÖCALAN'LA TERS DÜŞMÜŞTÜ**
Sakine Cansız, PKK’nın kurucu kadrosundan olup, erken dönemde Öcalan’la ters düşen isimlerdendi. Öcalan bu duruma ‘Sakine Komplosu’ adını vermişti.
"1958 Tunceli" nüfusuna kayıtlı olan Cansız, uzun zamandır, Avrupa’da yaşıyordu…
Fidan Doğan ise şu an Avrupa’da bulunan kapatılan Halkın Emek Partisi Van eski Milletvekili (HEP) Remzi Kartal’ın yardımcılığını ve asistanlığını yapıyordu.
Gece 01.00 sularında gerçekleşen cinayetteki sır perdesi varlığını devam ettirirken, olayın önümüzdeki günlerde aydınlanması bekleniyor.
İmralı sürecinin başladığı günlerde Abdullah Öcalan’la ilgili derin bilgilere sahip olan Cansız’ın katledilmesi, örgüt içinde tartışmaları artıracaktır.
Örgüt içinde daha önce de Çetin Güngör, Mehmet Şener, Kani Yılmaz ve Hikmet Fidan infazları gerçekleşmişti.
Mehmet Şener, örgütten ayrılıp PKK Vejin’i kurmak istemiş ancak uzun takipten sonra Kamışlı’da PKK tarafından öldürülmüştü…
Selim Çürükkaya, Şükrü Bulmuş, Selahattin Çelik de daha önce PKK’yla anlaşmazlığa düşüp örgütten ayrılmışlardı.
PKK’nın Avrupa kanadının uzun zamandır yabancı istihbarat örgütleriyle yakın temas içinde olduğu bilinirken sürecin nereye varacağı şimdilik kestirilemiyor.
**SAKİNE CANSIZ KİMDİR?**
Sara kod adlı Sakine Cansız PKK’nın kuruluş çalışmasında bulundu. Tuncelili olan Cansız daha sonra grubun kuruluş çalışmalarına katıldı. Elazığ ve Bingöl’de çalışmalarını sürdürdü. 1978 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde PKK’yı kuran isimler arasında bulunan Cansız, 12 Eylül askeri darbesiyle gözaltına alındı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yattı. Dünyanın en kötü 10 cezaevi arasında sayılan Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu olan Cansız, 1980’li yıllarda ilk siyasi savunma yapan kadın PKK’lı oldu. Cezaevindeki direnişi nedeniyle PKK içerisinde efsane haline geldi. 1990’lı yıllarda tahliye olduktan sonra Bekaa Vadisi'ne gitti. Uzun süre Osman Öcalan’ın liderliğindeki Zeli Kampı'nda kalan Cansız, kadın örgütlenmesini yürüttü. Ancak 1992 yılında PKK’nın cephe savaşı vermesi ve 500 militanını kaybetmesinin ardından, Osman Öcalan örgüt tarafından sorgulanarak etkisizleştirilirken, Cansız Murat Karayılan tarafından Almanya temsilcisi olarak atandı. Almanya’dan sonra ise Fransa’da örgütsel çalışmalara devam etti.
Abdullah Öcalan 1999 yakalandığında Soruşturma Komisyonu'na verdiği ifadede Fransa’da öldürülen Sakine Cansız hakkında şöyle demişti:
"Kadın örgütlenmesini erkek feodalizminden kurtarmak, güçlü bir kadın yaratmak istediğim için oluşturdum. Bol bol tartışmalarını istedim. Sara Kod adlı Sakine Polat (Cansız) da hatırladığım isimler arasındadır. Görevden alınan Sakine şu anda Avrupa'dadır. Fransa tarafından kendisine pasaport verilmiştir. Kapalıdır. Duygu ve düşüncelerinde partiye bağlıdır."
**FİDAN DOĞAN KİMDİR?**
Öldürülen kadınlardan Fidan Doğan KNK (Kürdistan Ulusal Kongresi) Paris temsilcisiydi.

[**

**](https://twitter.com/#!/HaberMynet)

Geri Dön