ODTÜ Ormanı’na kurdele koruması

Kesilmesi planlanan bazı ağaçlara ‘K’ işareti konulduğunu iddia eden bir grup, ağaçlara ‘KORU’ yazıp, kırmızı kurdele bağladı.

ODTÜ Ormanı’na kurdele koruması

ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu için kesilmesi planlanan bazı ağaçlara ‘K’ işareti konulduğunu iddia eden bir grup, ağaçlara ‘KORU’ yazıp, kırmızı kurdele bağladı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, “Bu iddialar doğru değil ve komik. ODTÜ yönetiminin karşı çıkmadığı bu yol üzerinden gerginlik çıkarmaya çalışıyorlar” dedi.

Hürriyet'in haberine göre, Anadolu Bulvarı ile Konya Yolu arasında yapılan ve ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi planlanan bağlantı yoluna tepki gösteren yaklaşık 40 kişilik bir grup, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı. ‘Tabiatı Koruma Kurulu ODTÜ Ormanı’nı koruyamazsa biz korumasını biliriz’ sloganı atan eylemciler, basın açıklamasının ardından ODTÜ Ormanı’na giderek, kesileceği öne sürülen ağaçlara kurdele bağladı.

BİZ KORUMASINI BİLİRİZ

ODTÜ Mezunları Derneği, ODTÜ’lü öğrenciler, Anıtpark ve 100. Yıl Forumu üyelerinden oluşan eylemciler, ‘Tabiatı Koruma Kurulu ODTÜ Ormanı’nı koruyamazsa biz korumasını biliriz’ sloganları attı. Yapılan açıklamada Ankara’nın ciğerleri olan bu ormanların ellerinden alınmasına izin vermeyecekleri dile getirilerek, şöyle devam edildi:

“Yıllar önce öğrencilerin emeği ile dikilen ağaçlar sayesinde ODTÜ ormanı 1. derece sit alanıdır. Evlerimizin önünden 40 bin aracın geçeceği, mahalleleri bölecek, Başkent’i asfalt bataklığı yapacak, ODTÜ ormanındaki ağaçları katledecek bu yola karşıyız. ODTÜ Ormanını delip geçecek olan ve planı bile onaylanmadan inşaatına başlanan yola karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Bunu Tabiatı Koruma Kurulu yapmayacaksa Ankaralılar yapacaktır.”

‘K’ HARFİNİ ‘KORU’ YAPTILAR

Eylemciler açıklamanın ardından yolun geçeceği ODTÜ Ormanı’na gitti. Kesilecek ağaçlara yol inşaatında çalışanlar tarafından ‘K’ harfinin yazıldığını iddia eden grup üyeleri, bu harflere ekleme yaparak “KORU” yazdılar. Yüzlerce ağacın bu şekilde işaretlendiğini iddia eden grup, ağaçların koruma altında olduğunu belirtmek için simgesel olarak ağaçların dallarına kırmızı kurdele bağladı.

BÜYÜKŞEHİR YALANLADI: İŞARET İDDİASI KOMİK

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ODTÜ Ormanı’nda kesileceği öne sürülen ağaçlara hiçbir işaretleme yapılmadığını ifade ederek şunları söyledi:
“Bağlantı yolu için ODTÜ’den henüz gerekli izinler alınmadı. Zaten böyle bir izin alınsa bile işaretleme için ağaçlara kocaman bir “K” harfi koyulmaz, küçük bir çentik yeterli olur. İddia ettikleri bu işaretlemeler çok komik. Bu yolun planlamasını biz yapmadık. Karayalçın döneminde yapılmıştı. O dönemde hiç bir şekilde karşı çıkmayanların bugün bu yolu açtırmayacağız demelerine anlam veremiyoruz. Ülkeyi gereksiz gerginliklere taşıyan bu tip davranışların kimseye bir yararı olmayacağı gibi ülkemize de büyük zararı oluyor. Zaten ODTÜ yönetiminin de bu yola bir itirazı yok. Sadece proje üzerine değerlendirme yapıyorlar.

SOSYAL MEDYADA ODTÜ TEPKİSİ

Dün açıklama ve slogan atarak tepkilerini ortaya koyan grup üyeleri, Twitter’da açtıkları #direnODTÜormanı hashtagi ile de tepkilerini dile getirdi. Bir önceki gün açılan hashtage olan ilgi az iken, dün itibariyle yüzlerce kişi twitterda #direnODTÜormanı taglı paylaşımlar yapmaya başladı.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
AKP 10 yılda 2.5 milyar fidan dikmiş. heryeri düzeltmeye elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bazılarının işi güçü GÖSTERİŞ, SLOGAN ÇEVRECİLİĞİ.
ormanları ağaçları koruyanlar kamu ve şahıs mallarını neden korumazlar? artık bunlar için herşey hükümet karşıtı eylemlere dönüşen olaylar oldu. Ağacı koruyalım ama insana saygı duyalım. doğayı kendi pis siyasi emellerinize alet etmeyin...........
ZÜBÜK,ONLAR İÇİNDE BULUNDUKLARI ÜNİVERSİTEYİ KENDİLERİNE HASIM GÖREN BİR ZİHNİYETİN HER FIRSATTA ORADAKİ MEVCUT ARAZİYE,AĞAÇLARA YAPTIĞI SALDIRILARI, ÖNLEMEK İÇİN POLİS ŞİDDETİNİ,BU ŞER ODAKLARI TARAFINDAN FİŞLENMEYİ,CADI AVINDA AV OLMAYI BİLE GÖZE ALACAK VATANSEVERLER,FAKAT SENİN GİBİ NE İDÜYÜ BELLİ OLMAYAN YARATIKLAR ONLARIN YAPTIĞINI KARALAMAK İÇİN HER TÜRLÜ APTALCA SUÇLAMAYI MARİFET SAYARSINIZ.YOK NEDEN KAMU MALINI KAORUMUYORLARMIŞ,SANKİ ADAMLAR KOLLUK KUVVETİ HER TARAFTAN ONLAR SORUMLU,PEKİ İÇERDE MİLLET İ BUNLATAN,DIŞARDA HERKESLE DÜŞMAN OLAN BU İKTİDARA KARŞI SEN HANGİ TEPKİYİ GÖSTERDİN
ağaçı koru , polisine taş at otobüsünü taşla ,yak, üniversite içindeki kamu mallarına zarar ver gerçekten siz ağaçımı düşünüyorsunuz...kafalarınızdaki ağaçları yeşertin susuz kalmışlar..neden ODTÜ de olduğunuzu sanıyosunuz...
10 yılda 2 milyar 800 milyon ağaç diktik diyorlar.Büyük palavra...Türkiyenin %30'u zaten ormanlarla kaplıydı.Yüzde 25'i göller ve nehirler(Marmara Denizi de bunun içinde),%25 tarım alanları....Peki çöllerimiz,ot bitmez yalçın dağlarımız,apartmanların,evlerin kapladığı alanlar ne olacak...Palavracılar,bu kadar ağacı nereye diktiniz...Arap çöllerini mi ağaçlandırdınız?Yoksa ağaç dikme bahanesiyle birileri cukkasını mı dolduruyor...
ADIN GİBİ KENDİNDE YALANSIN..CAHİL HERİF
Sahibi dilini yutmuş köpeği havlar derler bizim buralarda senin gibi hiç birşey bilmeden ortaya atılıp havlayanlara. Anladın sen onu.
bayrak murat ve kız tarık, siz buraların efesimisiniz leyn heeeee:)
ben yıllardır odtü'nün karşısında çalıştım. O ormanlık arazi içerisindeki villa ve evlerin kimin tarafından yapıldığını ve kimleri oturduğunu kesilen ağaçların sayısını, buralara harcanan paraları neden bir odtülü yetkili açıklamıyor. Bazıları yani yönetim ve mezunlar ortalığı bulandırana kadar eğitimle ilgilenin.
kırmızı kurdela bağlayarak ağaç korunmaz elinize tırmığı çapayı alın etrafını güzelce bir temizleyin bir kova su kapıp bodrumda yanan ormanları söndürmeye gidin niyetiniz ciddiyse bu çoluk çocuk işlerini bırakıp adam gibi ağaçlar yetiştirin. fotoğrafta gördüklerimizin ağaçlık yanı kalmamış. haa yok bir iş biz yapmayız sadece yapılanı eleştiririz diyorsanız durmak yok.
vay be ne çevreci gençlerimiz varmış, 80 bin tane ağaç kesilerek koç üniversitesi yapılırken niye ses çıkarmadılar, yoksa o araziyi veren ve 80 bin ağacı kesen chp belediyeleri olunca mübah mı oluyor. BIRAKIN BU İŞLERİ ARTIK FOYANIZ YÜZ DEFA ORTAYA ÇIKTI, HALA YALAN VE SAHTEKARLIK PEŞİNDESİNİZ BE.
nereye dikmiş fidanları??2.5 milyar fidan dikiliyor ama gören yok. son 10 yılda yarısına gittim Türkiye'nin. artan orman falan yok. sen nereden biliyorsun bu ağaçları, gördün mü gözünle..Ama gözünle bakacaksın başka yerlerinle değil!!!!!!!!!!!!!!!
SÜMÜKLÜ..KES PALAVRAYI
odtüde okuduğunu sanan koyun sürüsünün işi, kendi gündemlerini kendileri yaratıyorlar..
be adam odtü ye gıren gençler ilk 5 bın içinden tabıkı içinde soruları çalıp içlerine yerleştırılen koyunlar var onlar harıç bu gençler türkıyenın aydınlık yüzü .bu gençlere sahıp çıkaçağına bu sözlerini kınıyorum.
odtü okuyorsun mühendis çıacan belki ama adam olamıyacan ukalalık yapıyon bu işi yapan mühendislerden okulu bitirmeden iyi biliyonbravo bu zeka sende
Sen önce bi ODDÜ'ye git sonra eleştri yaparsın. Adamlar 500 polisle değil 500 tam puanla geliyorlar orada...
valla bu memlekette 500 tam puanı olanı hükümet olarak saymıyolarsa 500 tam puan alanı da adamdan saymazlar
Başbakan gelmeden önce bu ülkenin başına, Türkiye çöldü, bilmiyor musunuz??? Hatta bizler mağaralarda yaşıyorduk. Yolumuz, suyumuz, elektriğimiz, okulumuz, hastanemiz yoktu. Hepsini o yaptı, nankörlük yapanı Allah taş eder ona göre!!!!!
Aman aman ne nüktedan sözler bunlar, kaç saat düşündün bu saçmalığı yazmak için. Bu ülkeyi yoktan var ettiğini söyleyenler başkaları sen onları kendine örnek al. Başbakanın böyle bir iddiası da yok zaten. Sadece bu hükümet zamanında dikilen fidan sayısı belli, AKPARTİ belediyelerinin ve diğer belediyelerin diktiği fidan sayısı belli, kıyaslamayı yapmak işinize gelmeyince sözüm ona zekice sözler yazmış oluyorsun. TÜKÜREYİM BEN SİZİN BU KIZ ZEKANIZA. ZEKİ NUMARASI YAPMAYI ÖĞRENMİŞ GERİ ZEKALILAR.
kız tarık pardon kıt tarık orantılı zekanla hala cevap vermeyemi çalışıyorsun:)
Üniversite okutacağız diye dişini tırnağına takan AİLELER lütfen çocuklarınızı denetleyin.Gerçekten sizin emeklerinize karşılık onlarda başarmak için mücadelemi ediyorlar yoksa abuk subuk işlerle vakitmi geçiriyorlar.Türkiyede aileler çocuklarına karşı çok duygusall davrandıkları için ileride bu çocuklar nasıl bir hayat tarzını seçecekler.İstedikleri herşeyi önlerinde bulan HAYIR kelimesine uzak yaşam ve kopyacılık yani özenlik içindeki genç lerimiz birgün olacak tekbaşlarına kalacaklar.İşte o zaman ailesinden beslenenler çok acı fakat gerçek tabiri caizse gün ışığında yol bulamayacaklar.
o ağaçların altında yapılan başka işler yerine sulasalar, yeşilliğin üstünde yediklerini içtiklerini bırakmasalar bu kurdeleli protestodan daha çok işe yarar...
ODTÜ'mü İTDO'lerimi memlekette ağaç kalmadı orman kalmadı kül oldu onlar hala neyin peşindeler kin nefret torbaları...
ula amatör sığır, memlekette ağaç kalmadıysa kalanlara daha sıkı sarılman gerekmezmi? senin sarılacağın ağaç bitki değil galiba!
ÖĞRENCİLER AĞAÇLARI KURBAN BAYRAMI İÇİN HAZIRLIYORLAR SANIRIM :):):):):)
PROVAKATÖRLER İÇİN BİR FIRSAT HAYDİ HEMEN MEYDANLARA BAHANE EDİP NERDE NE KADAR BELEDİYEYE AİT REKLAM TABELESI VARSA, OTOBÜSÜ VARSA,GARİBAN GURABANIN TEZGAHI VARSA HAYDİ HEP BERABER TALAN ETMEYE. BAHANE HAZIR. CAPULCULAR TOPLULUĞU...
2,5 milyar fidanı diktik diye başbakanda öyle attı fakat uzmanlar bir hesapladı tayyibin ömrü yetmiyor onları dilmeye sende balıklama atlamışsın be kardeşim tayyibin sözünden başaka hiç bir söz dinlemezmisin acaba doğrmudur diye.
Taksim Gezi parkı ve iki ağaç mı? meseleniz.Hiç sanmıyorum. Koca bir Yalan, İngilizlerin kanal istanbulu istemeyişi, Köprüye Türkçü, Türk Milliyetçisi Yavuz Sultan İsminin verilişidir asıl zorları.
Bütün Ankara insanında destek vereceğine inanıyorum.Artık iş başa düştü herkezin elini taşın altına sokması lazım.
sorunda orada zaten, siz elinizi taşın aldına değil, taşı elinize alıyorysunuz, teröristlik ne zamandan beri çevrecilik oldu. bırakın len bu ayakları artık kimseyi kandıramıyorsunuz, artık maskeniz düştü. akşama kadar havlayıp durun hiç bir önemi kalmadı.
bence sorun, bütünüyle sosyal medyanın yetkililerce zamanında kullanılmaması ......, yapılan eylemin hamle gelmeden açıklanması bu tür kargaşaların önüne geçebilir.
Diğer Haberler