HABER

Öfkeyi yenmenin yolu kereviz

Akdeniz mutfağının değişmez ismi kerevizin, içeriğindeki maddeler sayesinde insanları sinirlilik halinden uzaklaştırdığı belirtildi.

Öfkeyi yenmenin yolu kereviz

Türkiye'nin kanayan yarası haline gelen ve bir çok masum insanın hayatını kaybetmesine yol açan cinnet geçirme olaylarının son günlerde giderek artması, uzmanları, insanların öfkelerine nasıl hakim olabileceklerini tespit etmeye yönelik yeni arayışlara itti.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Türk, kerevizin, besleyici özelliğinin yanı sıra sağlık açısından bir çok yararı bulunduğunu bildirdi. Yaprak ve kök kerevizi olarak iki çeşide sahip olan kerevizin, deniz havası alan rutubetli yerlerde yetiştiğine ve soğuk havada kolayca don tuttuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Türk, lezzeti ve besin değerinde kayıp meydana gelmemesi için kereviz alırken don yememiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Kerevizin içeriğindeki "sedanonik anhidrit", "sedanolin", "limonen", "palmitik asid" ve "gayakol" gibi maddeler sayesinde zihinsel yorgunluğun giderilmesine iyi geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Türk, B vitamini, demir ve kireç içeren kerevizin, unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderdiğini ifade etti. İdrar söktürücü özelliğe de sahip bulunan kerevizin, böbrek taşı ve kumların düşürülmesine yardımcı olduğunu anlatan Prof. Dr. Türk, kerevizin şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi geldiğini kaydetti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler