HABER

"OHAL yıl sonuna kadar tamamen kaldıracağız"

DİYARBAKIR (İHA) - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, OHAL uygulamasının 2002 yılı sonuna kadar tamamen kaldırılacağını söyledi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, Diyarbakır'da "İnsan Hakları Eşgüdüm Toplantısı"na katıldı. Valilik salonunda düzenlenen toplantıya Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Aslan, AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Turan, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sebahattin Buyuran, İnsan Hakları Danışmanı Şener Büyüktaşkın, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Sami Güner, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertaşın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 11 ilin valisi, emniyet müdürleri ve il jandarma komutanları da katıldı.

KOMİSYON OLUŞTURULDU Toplantıdan önce komisyon adına açıklamayı İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptı. Başbakan Bülent Ecevit'in talimatı ile İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı'ndan oluşan bir komisyon oluşturulduğunu belirten Bakan Yücelen, komisyonun 3 bakanının da belli dönemlerde insan haklarından sorumlu olduğunu söyledi.

Komisyonun geçen yıl aralık ayından itibaren her ay toplanarak çalışmaları değerlendirdiğini belirten Yücelen, "Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes, Türkiye Cumhriyeti'nin saygın ve onurlu bir vatandaşıdır. Demokrasi ve hukuk devletinin nimetlerinden her vatandaşımızın eşit ve adil bir şekilde faydalanabilmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz ve büyük bir kararlılıkla göstermeye devam ediyoruz. Bu çerçevede bir yandan anayasal ve yasal düzenlemeleri hayata geçirirken, diğer yandan insan hakları eğitimine de büyük bir önem veriyoruz. 3 Ekim 2001 tarhinde Anayasa'nın 36 maddesi değiştirilmiştir. Bu değişiklikler insan hakları ve demokratikleşme açısından profesyonel bir dönüm noktasıdır. Çağın değerleri ile bütünleşme, çağdaşlığı yakalama yönünden atılan ciddi bir adımdır" dedi.

"OHAL KALDIRILACAK" OHAL'in kaldırılması ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Yücelen, "Özellikle bölgede demokrasiyi, temel hak ve hukuku kullanamaz hale getiren, ülke ve ulus bütünlüğüne göz diken ayrılıkçı ve bölücü terörü ortadan kaldırmak amacıyla, 1980'li yıllarda ilan edilen OHAL uygulamasını bu yılın sonuna kadar tamamen kaldıracağımızı, bir kere de Diyarbakır'dan söylemek istiyorum. Geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda OHAL'in 30 Temmuz 2002 günü saat 17.00'den itibaren Hakkari ve Tunceli illerinde sona erdirilmesi ve Diyarbakır ile Şırnak'ta ise 4 ay daha uzatılmasına karar verilmişti. Bu dört aylık süre OHAL uygulamalarından sonra alınacak tedbirlere hazırlık süresi olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti siyasi iradesini, uluslararası sözleşmelerde taahhüt ettiği ilkeler doğrultusunda insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yönünde belirlemiş bulunmaktadır" diye konuştu.

Daha sonra valilik şeref defterini imzalayan bakanlar, Diyarbakır Valisi Ahmet Cemil Serhadlı'yı makamında ziyaret etti. Burada İçişleri Bakanı Yücelen'e Diyarbakır Valiliği'ne verilen ISO Belgesi ve bayrağı teslim edildi. Bakan Yücelen, bayrak ve belgeyi Diyarbakır Valisi Ahmet Cemil Serhadlı'ya teslim ederek, "Darısı tüm valilerimizin başına" dedi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön