HABER

Okullar açıldı, uzmanlar uyarıyor

Trabzon Numune Hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet İrfan Coşkun, okula yeni başlayan çocukların, birtakım sorunlar yaşayabileceğine dikkat çekerken, bu konuda ailelere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Okullar açıldı, uzmanlar uyarıyor

Dr. Coşkun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ruhsal yönden evden kopabilme olgunluğu gösteremeyen çocukların, okula uyumunun oldukça zor olduğunu söyledi.

Okula başlamanın çocuğun gelişiminde önemli safhalardan biri olduğunu kaydeden Dr. Coşkun, "Eğer çocuk belli bir zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal olgunluğa erişmişse, önemli sorunlar yaşamaz. Ruhsal yönden evden kopabilme olgunluğu gösteremeyen çocukların, okula uyumları kolay değildir. Aileye aşırı bağımlı yetiştirilmiş çocukların, ilkokula uyum dönemini sağlıklı bir şekilde aşamadıkları görülmektedir. 2 ya da 3 hafta içersinde sorunlar çözülmez, çocuklar bir türlü anneden ayrılmazsa, okula gitmek istemezse, okula gitme saatlerinde karın ağrısı, mide bulantısı, ateş yükselmesi gibi belirtiler gösterirse, 'okul fobisi' dediğimiz sorunun gelişmekte olduğunu düşünebiliriz" diye konuştu.

Problemi aşmak için öğretmenin de yardımı ile çocuğun okula gitmesi için net bir tavır takınılması gerektiğini belirten Dr. Mehmet İrfan Coşkun, "Mümkünse, aile bireylerinden biri ile okula devamı sağlanmalıdır. Şiddet uygulamak ve gereksiz baskı, sorunu daha da büyütecektir. Gözden kaçmaması gereken bir konu da, çocuğun zihinsel performansının yaşına uygun olup olmadığıdır. Bu konuda kuşku oluşmuşsa, ilgili uzmanlardan yardım almak gerekebilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler