Önce Kürtçe şimdi de Çince afiş

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanlığı, DTP'li Belediye Başkanları hakkında daha önce Kürtçe afiş ve davetiye bastıkları için açılan davalara dikkati çekmek amacıyla 'Çince' afiş astırdı.

Yenişehir Belediye Başkan Vekili Şefik Türk, "Önemli olanın mesajların alınması olduğunu" savundu. DTP'li Yenişehir Belediye Başkanlığı daha önce Kürtçe afiş ve davetiye astıkları için DTP'li Belediye Başkanları haklarında açılan davalara dikkati çekmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kentin her tarafına Türkçe, Kürtçe ve Çince afişler astı.

Kentte bulunan reklam panolarına Çince afişler asılırken vatandaşlar ve çocuklar meraklı gözlerle afişteki yazıları okudu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Şefik Türk, "Son zamanlarda Belediye Başkanlarımıza ve Meclis üyelerimiz hakkında bayramlarla ilgili ve özel günlerle ilgili Kürtçe vermiş oldukları mesajlardan dolayı soruşturmalar açıldı. Bu soruşturmaların çoğu da davaya dönüşmüş durumda. Belediye Başkanımızın (Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı) devam eden beş davası var. Sadece ve sadece bu davalar özel günlerde Kürtçe ve Türkçe verilen mesajlardan dolayıdır. Biz de bu temelde özellikle AB sürecinde bu soruşturmaların ve davaların sürdüğünü, devam ettiğini hukuksal olarak adımların atılmadığını belirtmek istiyoruz. Bu temelde özgürlükle mesajlarımızı değişik dillerde vermeye başladık. Bu sefer de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili mesajımızı Çince yazdık. Mesajımızı Çince yayınlıyoruz. Çince yazılmasının çok önemli bir amacı yoktur. Diyarbakır metropol bir kenttir. Her gün binlerce turist geliyor. Bizim halkların dillerine ve kültürlerine göstermiş olduğumuz saygıdan dolayı Çince yazdık. Yarın Japonca yazacağız veya başka bir dille yazacağız. Bizim için fark etmiyor. Önemli olan mesajların
alınmasıdır. Mesajların verilmesidir. Bu Türkçe olur Kürtçe olur, fark etmez. Ama Kürt dili üzerindeki baskılara son verilmesi ve halkımızın çoğunluğunun Kürtçe konuşmasından dolayı mesajların doğal olarak Kürtçe verilmesine vurgu yapmak için Çince mesaj verdik. Belediye sınırlarının değişik yerlerinde on farklı yere afiş astık. Park ve reklam panolarında hem Çince hem Kürtçe hem de Türkçe mesajlarımızı verdik, vermeye de devam edeceğiz" dedi.

Yenişehir Belediyesi'nin astığı afişlerde şu ifadelere yer veriliyor:

"Kadına, yaşama, özgürlüğe, barışa, demokrasiye ve eşit paylaşımın olduğu bir geleceğe olan inancımızla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Yenişehir Belediye Başkanı Avukat Fırat Anlı."