HABER

ÖSS ve OKS masaya yatırılacak

ÖSS ve OKS'nin de ele alınacağı 17. Milli Eğitim Şurası haftaya başlıyor.

ÖSS ve OKS masaya yatırılacak

Şura çalışmalarını organize eden Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan, şuranın "özgür bir ortamda gerçekleşeceğini" belirterek, "Şuradan, toplumu gerecek, toplumun bütün kesimlerinin katılmayacağı bir tavsiye kararı çıkmasını beklemiyorum" dedi.

Erdoğan, 13-17 Kasım tarihleri arasında şuranın 7 yıl aradan sonra düzenlendiğini kaydederek önemli bir altyapı çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi. Şurada, ÖSS ve OKS başta olmak üzere sınav sisteminin de ele alınacağını belirten Erdoğan, şura ile meslek lisesi öğrencilerine ÖSS'de uygulanan katsayının kaldırılması için zemin hazırlanmaya çalışıldığı yönündeki eleştirileri de yanıtladı.

"TOPLUMUN BÜTÜN KESİMLERİNİN KATILMAYACAĞI BİR TAVSİYE KARARININ ÇIKMASINI BEKLEMİYORUM"

Erdoğan, şuranın ana temasını belirledikten sonra o konunun nasıl ele alınacağıyla ilgili dayatmaya varacak herhangi bir ön çalışma yapılmasının söz konusu olamayacağını belirterek, "Toplumu gerecek, toplumun bütün kesimlerinin katılmayacağı bir tavsiye kararının çıkmasını ben beklemiyorum. Katılacak eğitimcilerin ve üyelerin, Türk toplumu için en sağlıklı modeli üretme konusunda bir bilinç altyapısına ve birikime sahip olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

"BİR ÇIKIŞ NOKTASI ARANIYOR"

Özellikle son yıllarda Türk eğitim sisteminin aşırı derecede sınav odaklı olduğu eleştirileri bulunduğunu söyleyen Erdoğan, "Bir çıkış noktası aranıyor. İşte bu çıkış noktası şurada ortaya konabilir. Bu açıdan şura, konusu itibarıyla çok işlevsel ve farklı" diye konuştu.

Erdoğan, üniversiteleri temsil edecek kişileri seçmeleri için YÖK'e yazı yazdıklarını belirterek, "Bugüne kadarki şuralarda, üniversite rektörlerini, dekanları Milli Eğitim Bakanlığı davet ederdi. Bu kez üniversite temsilcilerine, özellikle rektör, dekan düzeyindeki üniversite yetkililerini YÖK belirledi. Bu, ilk kez oluyor"diye konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler