ÖSS'nin ''özel'' adayları

2008-ÖSS'ye başvuracak adaylardan okul birincileri, üstün yetenekliler, TÜBİTAK yarışmalarında başarı kazananlar, spor dallarında derece alanlar, bedensel engelliler, yurt dışında yaşayanlar ve yurt dışında öğrenim görmek isteyenler için farklı kurallar bulunuyor.

Bu durumdaki adayların, 2008-ÖSS kılavuzunda yer alan kuralları dikkatli incelemeleri gerekiyor. Kılavuza göre, orta öğretim okullarını birincilikle bitiren adaylar,
genel kontenjana ek olarak yüksek öğretim programlarında okul birincileri için ayrılacak kontenjanlardan yararlanacaklar. 2007-2008 eğitim-öğretim yılı okul birincileri bu kontenjanlardan 2008-ÖSS'ye girmek koşuluyla sadece 2008-ÖSYS'de yararlanabilecekler. Okul birincilerinin kendi okullarında en yüksek "Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı"na sahip olabilmeleri için okullarındaki en yüksek mezuniyet puanına sahip olmaları gerekiyor. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı olduğu için, tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan okul birincileri, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleştirilmeyebilecekler.

2008-ÖSS'de 160'tan az ÖSS puanı alan okul birincileri, diğer adaylarda olduğu gibi yerleştirme işlemine alınmayacaklar.

-Üstün yetenekliler-
Belli sanat dallarında üstün yetenekli olduğu saptanan öğrencilerin, yüksek öğretim programlarına alınmalarıyla ilgili işlemleri YÖK'ün belirlediği esaslar çerçevesinde yürütülecek.Devlet konservatuvarlarının müzik ve sahne sanatları bölümleri ile güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümlerinde okumak isteyenlerin üstün yeteneklerinin saptanması için ilgili yüksek öğretim kurumlarına doğrudan başvurmaları gerekiyor. Bu adayları değerlendirme ve seçme işlemleri, ilgili üniversite rektörlüklerinin oluşturacağı komisyonlar tarafından yapılacak.

-Puan kayıpları olmayacak-
2006-2007 öğretim yılında orta öğretim kurumlarından mezun olamadıkları için yerleştirildikleri yüksek öğretim programlarına kayıtlarını yaptıramayan adaylar, durumlarını bir dilekçeyle ÖSYM'ye bildirecekler.Bu adaylar, bir yüksek öğretim programına yerleştirilmemiş gibi işlem görecekleri için puan kayıpları olmayacak.
Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar, spor alanlarında yüksek öğretim programlarına yerleştirilirken, bu adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları, YÖK'ün belirleyeceği bir katsayı ile çarpılarak, 2008-ÖSS puanlarına eklenecek.Bu uygulamadan yararlanabilmek için Olimpiyat Oyunları, Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası, Akdeniz Oyunları, Karadeniz Oyunları, Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Oyunları, Universiade Oyunları, Dünya ve Avrupa Gençlik Olimpik Festivali ile Dünya Askeri Oyunları'nda ilk üç dereceye girmiş olmak gerekiyor. Bu adaylar, merkezi yerleştirme dışında ÖSS puanları, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları, yüksek öğretim programlarının kontenjanları ve yapacakları tercihler göz önünde tutularak, ÖSYM tarafından yerleştirilecekler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler