HABER

Özel hastanelere "puanlama" sistemi

Özel ve vakıf hastaneleri ''puanlamaya'' tabi tutulacak.

ANKARA (A.A) - Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan yönergeye göre, özel ve vakıf hastanelerinin ''puanlamaya'' tabi tutulacağını bildirdi.

Altuğ, yaptığı açıklamada, sağlık hizmeti sunucuları olarak sağlıkta sunulan hizmetin belirli standartlar ve kriterler çerçevesinde olması gerekliliğini savunduklarını söyledi. Dr. Mehmet Altuğ, şunları kaydetti:

''Sosyal Güvenlik Kurumumuzun yayınlamış olduğu yönergenin de bu hususa hizmet edeceği ve katkı sağlayacağı da muhakkaktır. Ancak burada kalite artışının sürdürülebilir olması ve istenen şartların sağlanmasının kurumlarımıza hatırı sayılır külfetler getirdiği de hepimizin malumudur. Birincisi bu durumun SGK tarafından muhakkak değerlendirilmesi ve sağlanan kalite artışının da karşılıksız kalmaması gerekir. İkincisi bu yönergeye göre, kalite artışının ve sınıflandırmada üst sırada yer almanın karşılığının fark ücret ile karşılanacağı ifade edilmektedir. Bu yeterli de değildir, doğru da değildir.

Hastane sınıflandırmasının fark ücrete endekslenmesi mevcut sağlık politikalarıyla da örtüşmemektedir. Ayrıca vatandaşımız fark ücret vermek konusunda bugün itibarıyla oldukça bilinçlenmiş ve düşünüldüğü gibi 'hesap ne çıkarsa razıyım' demiyor ve zaten kural da olan baştan konuşulmayan hiçbir fark ücretini de ödemiyor. Dolayısıyla vatandaş nezdindeki sınıflandırma zaten yapılmış durumdadır. Üçüncüsü, şu an yasak alan diye tabir edilen fark almanın yasaklandığı zaten neredeyse bazı hastanelerimizde yüzde 50'lere kadar varan ve hizmet kalitesinin de çok önemli olduğu bir alan mevcut. Bu alanlardaki kalitenin karşılığı ne olacaktır.''

Altuğ, ''Sınıflandırmada üst sırada yer almanın SGK tarafından da desteklenmesi gerektiğini ve bu durumu fark ücrete endekslemenin doğru ve yeterli olmadığını ifade ediyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Dr. Mehmet Altuğ, uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi:

''Yönergeye göre, Hizmet Kalite Puanı, her yıl Kasım ayının 15. gününe kadar toplam alt faktör puanı ve toplam faktör puanı üzerinden hesaplanacak. Sağlık Bakanlığının puanı ile hastane mesul müdürünün beyanı arasındaki yüzde 10 veya daha fazla eksiklik durumunda Hizmet Kalite Standardı (HKS) sıfır kabul edilecek.

HKS'da tüm bileşenlerinin yerine getirilmesi gerekiyor, aksi durumda ilgili maddeden puan verilmeyecek. 2010 yılında kamu ve özel hastanelerde iki standart birleşecek.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön