Özel okul ücretleri yönetmeliği değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "Özel öğretim kurumları" olarak isimlendirilen özel okullar, dershaneler, kurslar, motorlu taşıt sürücü kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve uzaktan öğretim yapan kuruluşlarının ücretleri ile ilgili yönetmelikte değişikliğe hazırlanıyor.

Taslak, ilköğretim ve ortaöğretim okullarının ilk sınıfları ile diğer özel öğretim kurumlarının öğrenci ve kursiyer ücretlerinin "Sağladıkları eğitim ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine de imkan verecek yatırım ve hizmetlere, personel ve işletme giderlerine göre tespit edilmesini" öngörüyor. İlköğretim ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarının öğrenci ücretlerinin ise bir önceki yılda gerçekleşen tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artış oranının dikkate alınarak artırılması planlanıyor.

Yürürlükteki yönetmelikte, ilköğretim ve ortaöğretim okullarının ilk sınıfları için ayrı bir hüküm bulunmuyor. Mevcut yönetmelikte, "Kurumlar öğrenci ücretlerini 625 sayılı Kanun'un 2. maddesinde ifade edilen hükümlere uygun olarak sağladıkları eğitim imkanlarına, gelişmelerine de imkan verecek yatırım ve hizmetlere, personel ve
işletme giderlerine, Devlet İstatistik Enstitüsünün Nisan ayı itibarıyla ilan etmiş olduğu o ildeki yıllık tüketici fiyat endeksine göre tespit ve ilan ederler" şeklinde hüküm yer alıyor.

Yönetmelik taslağına göre, kurumlar ücretlerini yönetmelikte belirlenen esaslara göre tespit ettiklerini istenildiğinde yetkili makamlara belgelendirmekle yükümlü olacaklar. Ücretlerin ilan edilmesi için verilen süreden sonra kurum açma izni verilen kurumların ücretleri, bulundukları ilde aynı tür kurumların ilan ettikleri en düşük ücretten aşağı olamayacak. Yönetmelik taslağında, öğrenci ücretlerine yapılacak taksit sayısı da artıyor. Taslakta, kurumların yıllık öğrenci ücretlerini en az 5 taksitte tahsil etmeleri öngörülüyor. Ancak isteyen öğrenci velileri ücretleri defaten veya beşten az sayıda taksitte de ödeyebilecekler.

Mevcut yönetmelikte ise taksit sayısı 3 olarak yer alıyor.Öte yandan, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, özel öğretim kurumlarında ücretsiz veya burslu okutulacak öğrencilerle ilgili de ayrı bir yönetmelik taslağı hazırladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler