HABER

Özgür-Der'den savaş karşıtı eylem

İSTANBUL (İHA) - Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'ne (ÖZGÜR-DER) mensup yaklaşık 80 kişilik bir grup, muhtemel Irak operasyonu hakkında tepkilerini dile getiren bir mektubu Ankara'ya gönderdi.

Irak'taki muhtemel savaşa karşı kaleme alınan eserlerin yazarları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının imzasını taşıyan mektup, bugün Sirkeci Büyük Postanesi'nden Başbakan Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Bülent Arınç'a gönderildi. Savaş ile ilgili endişelerin dile getirildiği mektupta, tüm dünyanın Amerikan saldırganlığının tehdidi altında kaldığı vurgulanırken, aynı ABD'nin geçen yıl Afganistan'ı hedef seçtiğini, bu sefer ki hedefinin ise mazlum Irak halkı olduğu kaydedildi.

Savaşın, yoksulluk ve yıkım getirdiğinin altı çizilirken, hükümetin ABD yönetiminden gelen baskı ve tehditlere boyun eğmemesi istendi. Bağdat'a atılacak her bombanın Ankara'ya, İstanbul'a, Diyarbakır'a atılacağı gibi düşünülmesi istenen mektupta, Türkiye'nin kardeş halklara karşı saldırı zemini olmayacağı vurgulandı. Başbakan Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Bülent Arınç'a gönderilen mektupta, son olarak Birleşmiş Milletler'in Irak ve Filistin'e şahin gibi davrandığını, İsrail'e ise güvercin şeklinde bir tutum sergilediği vurgulanarak, ABD uçaklarına yakıt ve ikmal desteği sağlamanın, hava ve deniz limanlarını açmanın, katliama ortak olmak anlamına geldiği ifade edildi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında sloganlar atan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön