Pakistan cezalarını çeken Hint mahkumları serbest bırakıyor

Pakistan cezalarını çeken Hint mahkumları serbest bırakıyor

İSLAMABAD (AA) - Pakistan, cezalarını tamamlayan 360 Hint mahkumu gelecek haftadan itibaren serbest bırakacağını bildirdi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ceza sürelerini tamamlayan 355'i balıkçı 360 Hint mahkumu, 8 Nisan'dan itibaren dört aşamada serbest bırakma kararı aldıklarını söyledi.

Faysal, mahkumların serbest bırakılmasına Hindistan'ın da benzer şekilde yanıt vermesini beklediklerini kaydetti.

Hint ve Pakistanlı görevliler, karşılıklı olarak sıklıkla karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle balıkçıları gözaltına alıyor.

Pakistan'daki cezaevlerinde 483'ü balıkçı 537 Hint mahkumun, Hindistan'da da 98'i balıkçı 347 Pakistanlı mahkumun bulunduğu ifade ediliyor.

- Hindistan-Pakistan gerilimi

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başladı.

Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan'ı suçladı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetti.

Hindistan, 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Pakistan da hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Ayrıca Pakistan uçakları Hindistan hava sahasına girdi.

Hindistan, Pakistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamadı.

Gelişmeler üzerine Pakistan tüm hava sahasını kapatırken, Hindistan bazı havaalanlarında uçuşları durdurdu.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve sağduyuyu hakim kılmaya davet etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerilime ilişkin yaptığı açıklamada, taraflara itidal telkin ederek gerilimin tırmanmasından kaçınmalarını istedi. Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da benzer çağrılar yaptı.