HABER

Papa ile hükümet adına Şahin görüşecek

Ankara - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in hükümet adına Papa ile görüşeceğini bildirdi.

Sözcü Tan, Dışişleri Bakanlığı'nın haftalık basın toplantısında, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Papa ile görüşmek istemediği" yönündeki haberlere ilişkin soruları yanıtladı. Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretinin öneminin bilinci içinde olduklarını söyleyen Tan, "Papa'nın ziyaretinin doğu ile batı arasında mevcut bazı yanlış anlamaların giderilerek, medeniyetler arasında uzlaşı ve ittifak anlayışının hakim kılınması açılarından dünyaya önemli bir mesaj olacağı anlayışıyla hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Vatikan'ın ziyaret için belli bir zaman dilimi öngördüğünü belirten Tan, ziyaretin yapılacağı sırada hükümet yetkililerinin, ABD Başkanı George Bush gibi önemli devlet adamlarının da katılacağı NATO zirvesi için yurt dışında olacağını ve bu nedenle de ziyaretin 2 gün önce ya da sonraya alınmasının uygun olacağını aktardıklarını bildirdi.
Sözcü Tan, kendilerinin, "bu hususa rağmen Dışişleri Bakanı Gül'ün NATO zirvesinden dönüşünde Papa'yı İstanbul'da bir yemek ya da din adamlarıyla ayrı bir buluşmada ağırlamak istediği ve buna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapabileceklerini" Vatikan makamlarına ilettiklerini söyledi.

Tan, "Ancak bu da Papa'nın kendisine ait birtakım prensipleri nedeniyle, böyle davetlere, bu şekildeki organizasyonlara katılamayacağını, bu prensipleri bir kenara bırakamayacağını söylemesi dolayısıyla gerçekleşememiştir" dedi. Bu arada, Papa'nın Bakan Gül'ün özel bir yemekte bir araya gelme davetini, "dünyevi zevklere girdiği ve bunun da prensiplerine aykırı olduğu" gerekçesiyle reddettiği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön