Pasaport ve ruhsat alacaklara önemli uyarı

İçişleri Bakanlığı, polisin, basın, siyasi parti ve sendikalara ilişkin bazı görevlerinin başka kurumlara devredilmesinin yolunu açan yeni bir çalışma başlattı.

Pasaport ve ruhsat alacaklara önemli uyarı

Buna göre vatandaşlar pasaport veya araç ruhsatı almak için artık polise ve emniyete başvurmayacak. Pasaportlar İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilecek. Ruhsatlar, eğer araç sıfır ise satın alındığı bayiden, ikinci el araç alınıyorsa satışın yapıldığı noterden verilecek.

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in talimatıyla başlatılan çalışmayla, güvenlik gerekçesiyle, sıkıyönetim dönemlerinden beri polis tarafından yürütülen bazı görevlerin, vatandaşa daha iyi hizmet götürülmesi amacıyla sivil kurumlar tarafından yapılması amaçlanıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle, polisin asayiş hizmeti dışında aldığı bütün görevler kaldırılacak. Böylece, polisin asli işi asayiş hizmetlerinde görevlendirilmesiyle tasarruf sağlanacak.

Basın izleme bürosu kalkıyor

Yeni uygulamayla, merkezde Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığına, illerde ise Güvenlik Şubesi Müdürlüklerine bağlı çalışan Basın Yayın Büro Amirlikleri ve basın izleme büroları kapatılacak.

Polisin basını izleme gibi bir görevi bulunmayacak. Polis, basın aracılığıyla işlenen suçlarla ilgili gerekli bilgi ve belgeyi savcının izniyle RTÜK'den temin edecek.

Polis siyasi parti ve sendikalardan elini çekiyor

Uygulamayla, emniyetteki siyasi parti büroları kapatılacak. Güvenlik güçlerinin siyasi parti ve sendikalarla ilgili görevleri, valiliklerdeki hukuk işleri başkanlığına devredilecek. Polisin, siyasi parti ve sendikaların açık alanda yapacağı mitinglerde, güvenlik önlemi alma dışında herhangi bir görevi bulunmayacak.

Kanun gereği, siyasi partiler, adı, genel merkez adresi, kurucuların adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, öğrenim durumları, nüfus kayıt örnekleri, adli sicil belgeleri ve kurucu olabilme şartlarını taşıdıklarını belirten imzalı beyannamelerle kurucular tarafından imzalanmış parti tüzüğü ve programını Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla İçişleri Bakanlığına bildirerek tüzel kişilik kazanıyor.

Partilerin il yönetimi de yönetim kurulu çizelgesini, kimlik fotokopilerini, suça karışmadıklarına dair savcılık yazısını ve ikametgah il muhabirlerini polise bildiriyor.

Yeni uygulamayla siyasi parti ve sendikalarla ilgili işler Ankara'da İçişleri Bakanlığı, illerde ise valiliklerce yürütülecek. Parti ve sendikalar, polise herhangi bir bildirimde bulunmayacak. Partilerin, polise parti tüzüğü ve programı gönderme zorunluluğu ortadan kalkacak.

Pasaport nüfustan

Vatandaşlar pasaport almak için polise başvurmayacak. Pasaportlar İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilecek. Mevcut durumda, pasaport alacak kişi emniyete başvuruyor. Polis, kendi kayıtlarını inceleyerek pasaport başvurusu yapan kişinin herhangi bir kısıtlama olup olmadığına bakıyor. Detaylı bir incelemenin ardından başvuru yapan kişinin engeli yoksa pasaport veriliyor.

Herhangi bir güvenlik açığı oluşmaması için altyapı hazırlanıp gerekli önlemler alındıktan pasaport işlemleriyle ilgili işler nüfus müdürlüklerine devredilecek.

Yeni uygulama ruhsat işlerinde de kolaylık getiriyor. Uygulamanın hayata geçmesiyle vatandaşlar taşıt ruhsatı için emniyete başvurmayacak. Ruhsatlar, eğer araç sıfır ise satın alındığı bayiden, ikinci el araç alınıyorsa satışın yapıldığı noterden verilecek.

Yeni uygulama, matbaa açarken, yol veya baraj yapımında kullanılan patlayıcılar için izin alınırken veya gemi adamı eğitimlerinde istenen bazı belgelerin de polis yerine başka kurumlarca verilmesinin önünü açıyor. hürriyet

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
polisin daha iyi biber gazı sıkması , daha iyi gösterici öldürmesi için bu gerekliydi ... kutlarım akepe ...
akp yok olacak
akpkk yok olup gidecek tez zamanda
AKILI ADAMLAR, BOYLELIKLE POLISIN ISINI HAFIFLETIYORLAR, TOPLUMSAL OLARAK SDECE SUC ISLEYENLERI YAKALAYACAKLAR, TEBRIK EDERIM AKP YI
ben bunu nezamandan beri düşünüyordum çünki polis işine dönemiyor polisimizin işi delilleri toplamak savcılıga teslimetmek görevi bu aziz nesinin evinin önüde hala görevil bulunuyor polis asli görevine dönsün
özellikle araç ruhsatı iyi olmuş, Polis Vakfı adı altında vatandaştan zorla para alıyorlardı
Çok güzel olacağını düşündüğüm bir uygulama süper olur.Emniyette asık suratlı polisleri görmeyeceğiz:)))
masa basindaki polis ne is yapacak o zaman 2900 lira maas aliyor
Eee, doğru karar! . Polis gaz,su sıkmakla meşgul. ... İş çok diye kadro al, sonra işi elinden al ve polisi sadece vatandaşa müdahele için besle....
Harika haber, bürolarda 8.00-17.00 çalışan polisler, diğer fedakar meslektaşlarınız gibi sokağa çıkın bakim... Bayramda, gecede, soğukta-sıcakta vb. zor şartların ne olduğunu görün
Emniyette mevcut sistemde ki gibi "Bölümleşme" değil de, öğretmenlerde olduğu gibi gerçek manada "Branşlaşma" yapılması şarttır. Polisin suçla mücadele konusunda o kadar çok alan vardır ki, herkesin her işten anlaması insanın doğasına terstir. Profesörler bile, belli bir alanda profesör olurlar. Başka konuda soru sorarsanız, "Benim alanım ile ilgi değil" derler ve sorunuzu cevaplamazlar. Her gittiği yerde, farklı farklı birimlerde çalışan bir memur işini ne kadar doğru yapabilir ki?
ohbeee.olması gerekende buydu zaten.polis bir sürü angarya işle meşgul oluyordu
Güzel ve olması gereken bir uygulama.Polis,gerekli gereksiz her işe koşuyordu.Hen işi olmayan hem de angarya pek çok işle ugraşıyordu.Artık polis de biraz işini bilip rahat eder sanırım.Tabii yargı süreciyle ilgili yapılması gerekenlerde var sanırım.polis faaliyetleriyle yargı süreci birbirinden biraz ayrıştırılmalı.seğil mi?Son yargılamalarda pek çok olumsuz örnekle karşılaşıldı.
harika olmuş...polisin görevinin sadece güvenliği sağlamak olması gerektiği zaten olması gereken geç kalmış bir karar...araba satışı pasaport işlemleri gibi resmi prosüdürlerde işimizi polis noktaarında çabuk göremiyorduk...adamlar devletin yeri diye sallayıp duruyorlardı insanları yani bi hava bi hava..hepsini resmi işlerden kaldırıp güvenliği artırıcı çalışmalarla,bu işin göbek büyütmekle olmadığını anlatmak ve yaşatmak gerek...teşekrler içişleri bakanlığı....
Sayın bakan sizi tebrik ediyorum . yerinde bir karar. saygılarımla
veeee böylece devletcilik diye yıllardır milletin anasını belleyen zoraki görevler normale giriyor.hayırlı olsun,inşallah gerisi gelir.Atatürk demişmi zamanında Atatürk ilkeleri olacak bunlara uyun diye,sonradan gelen düzenbazların işleri bunlar.kendilerine kalkan hazıklamak amaç.Büyük kalkan Atatürk.
bu damı özelleşiyor
DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAZ BENİM GECE ÇALIŞAN PERSONELİM YOK. BİZİ DÖVÜYORLAR,TEBLİĞ KONUSUNU POLİSE GÖNDERİR.ARAŞTIRMA KONUSUNU POLİSE GÖNDERİR.DİĞER KURUMLAR YİNE POLİSE İŞ YIKMAYA DEVAM EDERLER.
doguda güvenlik konusunda edişeli zamanında kimlikler çalınıyordu nüfus müdürlüklerinden
Vatandaşın işini kolaylaştıracak çok güzel uygulamalar.Kafama sadece pasaporttaki güvenlik incelemeleri takıldı.sanırım o güvenlik soruşturmasını yine emniyet makamları yapacak.Genel olarak güzel ve çağa yakışan bir hizmet.
pasaport harçları da kaldırılsa ne iyi olacak ...
mantıklı
Diğer Haberler