HABER

Pilot da düştüğünü anlamadı

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Isparta'da düşen uçağın enkazında yapılan ön incelemelere göre, uçağın motorlarının, çarpma anına kadar faal olduğunun tespit edildiğini ve iniş takımlarının açık olduğunun görüldüğünü belirterek, "Havada bir yangın veya sabotaja yönelik hiçbir bulguya rastlanmamıştır" dedi.

Arıduru, Bakanlık DLH Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, kaza kırım ekibinin bölgede ve hava alanında yaptığı ön incelemeden elde edilen sonuçlara göre, ilk saptamalarda, hava alanında yer alan seyrüsefer cihazlarının tamamının aktif olduğu ve kalibrasyon testlerinin usül ve zamanına uygun olarak yapıldığının tespit edildiğini belirtti.

Havaalanı herhangi bir sınırlama (Notam) bulunmadığını kaydeden Arıduru, tespitleri şöyle sıraladı: "Yapılan meteoroloji incelemelerinden, bu kazaya neden olacak herhangi bir olumsuz meteorolojik durum yoktur. Hava trafik ünitesi ses kayıt cihazı faaldir, sesler 5 kuvvetinde anlaşılır şekilde çok net, fonda gürültü veya başka bir frekans yoktur. Uçağın, hava üniteleri ile haberleşmesinde çarpma anına kadar hiçbir problemi olmamıştır. Uçuş ekibi tarafından hava trafik ünitelerine bildirilmiş herhangi bir anormal durum raporu da yoktur. Kule tarafından uçağa verilen meteoroloji raporları kontrol edilmiş, dinlenilmiş olup her şeyin normal yöntemlerine göre sağlandığı tespit edilmiştir.

Arama kurtarma faaliyetleri, Isparta kule görevlileri tarafından usul ve esaslarına uygun olarak başlatılmıştır.

Uçağın çarpma anına kadar motorlarının faal olduğu tespit edilmiştir. Uçağın iniş takımlarının açık olduğu görülmüştür. Havada bir yangın veya sabotaja yönelik hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Uçuş ekibi için alkol, uyuşturucu testleri, klasik otopsi dışında yapılacak olan işlemler, adli tıp kurumu tarafından başlatılmıştır."

Arıduru, kaza alanıyla ilgili teknik incelemelerin sürdüğünü, ön incelemeyle ilgili detaylı teknik raporun hazırlanmakta olduğunu belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön