PKK, Avrupa'yı da böldü

Almanya'da PKK'lıların yargılandığı mahkeme, örgütün Almanya'yı 10, Fransa'yı 2, diğer Avrupa ülkelerini de birer bölgeye ayırdığını açıkladı.

Almanya'da çeşitli tarihlerde terör örgütü PKK adına faaliyet yürüttükleri ve eylem yaptıkları gerekçesiyle yargılanan terör örgütünün sorumlularından Vehbi Azak, Halat Kesbir, Ali Seven, Bozan Ateş, Ali Kıran, Hasan Adır ve Sait Hasso'yu 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptıran Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin kararının ayrıntıları belli oldu.

PKK HEDEFİNDEN SAPTI

Alman mahkemesinin gerekçeli kararında, terör örgütünün silahlı eylem faaliyetlerinin 1999 yılında net bir şekilde başarısızlığa uğradığı ve örgütün hedeflerini değiştirdiği yer aldı. Gerekçeli kararda PKK'nın Avrupa yapılanmasına ilişkin de ayrıntılı bilgiler yer aldı. PKK'nın Avrupa'daki yapılanmasını yürüten Avrupa Cephe Merkezi'nin kendisine bağlı alt birimleri eyalet, bölge, alan ve semtlere göre ayırdığı kaydedilen gerekçeli kararda, "Bölgeler Kürtlerin sayıları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu nedenle; Belçika, Danimarka, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve İskandinavya sadece birer bölgeden oluşurken, Fransa 2 bölgeden, PKK için son derece büyük öneme haiz olan Federal Almanya ise önce 5 bölgeden oluşmuş, kimi zaman buradaki bölge sayısı 10'a kadar çıkmıştır" denildi.

LİDER PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

12 Mart'ta Şırnak'ta öldürülen 9 PKK'lı arasında örgütün üst düzey bir yöneticisinin de olduğu ortaya çıktı. Abdulkerim Ertaş'ın örgütün askeri kanadında "konsey üyesi" olduğu PKK'ya yakın sitelerde açıklandı.