PKK ile uzlaşın diyen Amiral Fallon istifa etti

PKK ile uzlaşın diyen Amiral Fallon istifa etti

ABD'nin, İran ve Irak'ın da yer aldığı Yakın Doğu bölgesinden sorumlu Merkez Komutanlığı'nın (Centcom) Komutanı Oramiral William Fallon, ani bir kararla görevinden istifa etti.

Oramiral Fallon, geçen hafta Kongre'deki bir konuşmasında terör örgütü PKK ile bir çeşit uzlaşmanın gerektiğini ileri süren sözleri yüzünden Türkiye'de gündeme gelmiş ve tepki toplamıştı.

Oramiral Fallon, geçen hafta yayımlanan Esquire dergisinde, "ABD'nin, nükleer programı nedeniyle İran'a karşı askeri çözüme başvurma eğilimine karşıçıkan tek ses" olarak tanımlanmıştı.

Bu gelişmeden hareketle Washington'da, Fallon'un İran konusunda Başkan George W. Bush'un politikasına karşı çıktığı için görevden ayrıldığı yorumları yapılıyor.

Fallon'un istifasını Savunma Bakanı Robert Gates açıkladı. Gates, gazetecilere, Fallon'un bu sabah emekliye ayrılmak için kendisinden izin istediğini ve istifa kararının tamamen Fallon'a ait olduğunu belirterek,"Bu doğru hareketti" diye konuştu.

Buna karşılık Gates, Fallon'un Bush yönetimin İran'a yaklaşımına karşı olduğu yönündeki yorumları "yanlış algılama" diye nitelendirerek, farklılık olduğunu sanmadığını söyledi.

Irak'ta bulunan Oramiral Fallon, yazılı açıklamasında, Centcom'un amaçlarına ilişkin bir görüş ayrılığı bulunduğunu sanmadığını, ancak bu yöndeki biralgılamanın bile görevini etkili şekilde yerine getirmesine izin vermeyeceğini ve bu yüzden ayrılmaya karar verdiğini belirtti.

AA