PKK, Öcalan'a suikast girişiminde bulundu

Erbil’de aralarında Nizamettin Taş ve Osman Öcalan’ın da yer aldığı eski örgüt yöneticilerinin evlerinin karşısına gizli kamera yerleştirerek suikast hazırlığı yapan PKK’lılarla çatışma çıktı.

PKK, Öcalan'a suikast girişiminde bulundu

PKK, Erbil’de eski üst düzey yöneticilerine saldırı girişiminde bulundu. Olay, Köysancak’ta 3 PKK’lının, örgütün eski yöneticileri Nizamettin Taş ve Abdullah Öcalan’- ın kardeşi Osman Öcalan’ın evlerinin karşısına gizli kamera yerleştirdiklerinin fark edilmesiyle ortaya çıktı. PKK’lılar 24 saat sonra kameraları almaya geldiklerinde örgütün eski üyeleri tarafından suçüstü yakalandı. Çıkan çatışmada bir PKK’lı yaralandı, diğer ikiPKK’lıdan biri yakalandı, üçüncüsü ise kaçmayı başardı.

‘CAN KORKUMUZ VAR’

Olayla ilgili soruşturma sürerken AA’ya konuşan Osman Öcalan “PKK içinde son 3-4 yıldır iç infazlar durmuştu.Abdullah Öcalan, 2006’da iç infazları durdurmuştu. Ancak şimdi bazıları, bu yasağı delmek istiyor. Bizimde can korkumuz var” dedi. Taş ise büyük bir tehlike atlattıklarını söyledi. Taş, olayı şöyle aktardı: “Dağdan gelen 3 kişi, evlerimizin önüne kamera yerleştiriyor. Biz tesadüfen o kamerayı bulduk. Kamerayı 24 saate göre ayarladıkları için akşam tekrar Erbil plakalı bir otomobil ile geldiler. Onlar, kamerayı almak isterken bizimkiler, yakalamak istedi. Bu sırada arbede yaşandı. Maalesef PKK’lılarla eski PKK’lılar arasında çatışma çıktı.” Saldırının direkt kendilerini hedef aldığına dikkati çeken Taş, “Bunların PKK’lı olduğunu biliyoruz. Bunda hiçbir şüphe yok. Başkalarının provokasyonu değil, bu doğrudan PKK kadrosudur. Başarsalardı aslında toplu katliamgibi bir şey düşünmüşler. Evlere baskın öncesi, keşif yapmak isterken tesadüfen yakalandılar. Olay direkt bize yönelik” dedi. Taş neden hedef olduklarına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi: “Aslında anlaşılmaz bir durumdur. Şimdi Kürt Ulusal Kongresi yapılıyor. Bu kongre, sözde Kürtlerin birliği, barışı amacıyla yapılıyor. Normalde bize saldırı olacak bir ortamyok. Yani tam yumuşama beklenirken tuhaf bir şekilde bu saldırı oldu. Ne amaçla yaptılar, niye yapıyorlar, kimler yapıyor? Cemil Bayık, geçmişte hep arkadaşlarını vururdu. Tekrar bu mudur?

KUZEY IRAK'TA PARTİ KURDULAR

Eski PKK’lıların bir kısmı 2004 yılında örgütten ayrıldıktan sonra Köysancak’a yerleşmişti. Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Ebubekir Ataç, Hıdır Sarıkaya, Hıdır Yalçın gibi çok sayıda eski örgüt mensubu, kurdukları Vatansever Demokrat Partisi (PWD) aracılığıyla siyaset yapıyorlar. Erbil’de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı’na da katılmayı isteyen eski örgüt mensupları, “silahın çözüm olmadığı” görüşünü savunuyorlar. PKK ise kendisinden kopan eski örgüt mensuplarının aktif siyaset yapmasını ve Erbil’de düzenlenen konferans ve kongrelere katılmasını istemiyor. (AA)

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
AKP'NİN APOYU AKLAMA PROJESİ DEVAM EDİYOR !!! APONUN PKKNIN SUÇSUZ OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞAN YA DA ANLATMAYA ÇALIŞANLARA YARDIM YATAKLIK YAPAN MORAL VEREN SEÇİMLERDE ''OY VERENLERİN '' ALLAH BİN BELSINI VERSİN !!!
Allah seninde bin belani versin
kendi başına dolansın
KENDİ BAŞINIZI YERSİNİZ İNŞALLAH
akp oldukça pkk çökmez aksine büyür.
KANLI KATİLLER ; KENDİ YAKTIĞINIZ ATEŞTE YANARSINIZ KÜL OLURSUNUZ İNŞAALLAH
Bu olayın israil tarafından organize edildiğine kalıbımı basarım ama her nedense başta kürtler olmak üzere bir çok insan inanmıyor hedef büyük israil kürdistan bahanee... Kürt kardeşlerim uyanın artık
Bu haberlerden anlaşılan şudur:Abdullah Öcalan için af çıkarılacak ve AKP hükümeti tarafından serbest bırakılacak.Yapılan bir hazmettirme,alıştırma çalışmasıdır.Yani Türk insanı bu haberi okuyunca diyecek ki:Vay be!Baksana,azılı kaatiller sürüsü olan PKK,Öcalan'ı da öldürmek istiyor.Demek ki Apo'nun bir suçu yok.Demek ki Öcalan PKK tarafından dışlanmış ...vs...vs...Bizim nezih halkımız böyle düşünecektir sanırım;yoksa AKP'cilerin nelerine nelerine alıştılar bu AKP'ciler.RTE,PKK ile görüşen şerefsizdir demedi mi?Sonra ortaya çıkınca ne dedi AKP'nin başbakanı,ben görüşmedim,devlet görüştü. dedi.
ÖNCE KİMİN KİM OLDUĞUNU ÖĞREN SONRA YORUM YAP.....ZEKELI BİRAZ OKU.HER ÖCALANI ABDULLAH ÖCALAN ZANNETME.PKK İÇERİSİNDEKİ HESAPLAŞMAYI SENİN GİBİ IRKCI,ZAVALLI KANLA BESLENEN PKK LILARINDA OLDUĞUNU UNUTMA 7,8 AYDIR KAN AKMADIĞI İÇİN TÜRK VE KÜRT IRKCILARI RAHATRSIZ OLDULAR.
Bu memlekette kürtte Türkte uyanmaz. Koyun bile bunlardan akıllıdır. Akşam eve gelirler TV nin karşısına geçerler. Açarlar eğlence proğramını. Dünya onlar için o kadardır. uyur kalkar aynen devam ederler. parayı çok severler. Para için vatanı cumhuriyeti ne varsa milii olan herşeyi satarlar. Bir karikatürde dolar şeklinde seccade görmüştüm. Cuk demiş oturmuş. Hacı ve hocanın bankalarda faizde dünya paraları var biliyorum. Konuşsan faiz haramdır der. Binde bir doğrusu çıkar o "Yeni evli kiracısını 1 ay kira ödeyemedi diye evinden atan hacı ile cennet olmaktansa sokakta ölü kediye ağlayan
amaç belli ,olayı gerçekleştirip Bizim üzerimize atacaklardı
adamlar kendi içinde bölünüyorlar sonları gelmesi yakındır
Bunların sonu ölüm hemde kendi kendilerini yiyecekler bunlar adam olmaz adam olsalar bu ülkede yıllardır adam gibi yaşıyordular ama bundan sonra o yaşamı çok arayacaklar
PKK yi savunmuyorum fakat öyle şeylerle de pkk güç kaybedecek bir örgüt değil bence.
ilahi adalet diye bir olgu sizin ensenizde akp bdp sayesinde iyice palazlanıp toparlandınız dağılma noktasına gelen şer güçleri bu iki malum parti sayesinde eskiden daha güçlü bir maşa olarak karşımıza çıkacaklar yazıklar olsun bu hainlere bu imkanı tanıyanlara yalançı göz yaşlarıyla vatandaşı kandıranlar onlarca kendi şehidimiz gelirken kelle diyorlardı kimin ne olduğunu tarih çook iyi ispatlıyor ama anlayana iş işten geçmeden tabiiiiii NE MUTLU TÜRKÜM diyene
yiyin birbirinizi tez zamanda inşallah
“Aslında anlaşılmaz bir durumdur. Normalde bize saldırı olacak bir ortam yok.Tuhaf bir şekilde bu saldırı oldu. Ne amaçla yaptılar, niye yapıyorlar, kimler yapıyor?" Diyor adam. cevabını bilmiyor. Bak neden böyle oluyor: Türkiye'de bulunan örgüt ve diğer kuruluşlar ya Amerikan yada Alman ekolüdür. Her ne kadar bütün gibi görünseler de her kol kendi ekolünden emir ve talimat alır. Bir kola ateş kes emri verilir, diğerine bu ateş kesi bozma emri verilir. Daha senin gibilerin bilmediği çok şey var. Hala doğru diye devam edin bu yola. Sizler sadece bir oyunun maşasısınız.
burda neden yorum yok.?
YİYİN BİRBİRİNİZİ.
BBG evinde büyük kapışma :)
Diğer Haberler