Polis artık işkence yapamayacak

Aylardan beri tartışılan demokratikleşme paketi, önümüzdeki hafta sonu rötuşları için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önüne konulacak.

Polis artık işkence yapamayacak

Paket, daha önce kamuoyuna açıklanan anadilde hizmete erişim, Alevi açılımı, azınlık hakları, kamuda türban gibi düzenlemelerinin yanı sıra yıllardan beri tartışılan “nefret suçuyla mücadele”, “poliste işkenceyi önleme” ve “ayrımcılıkla mücadeleyi” de kapsayacak.

NEFRET SUÇU DÜŞÜNCEYE ENGEL Mİ?

Hükümet, “nefret suçunu” İslamiyet aleyhine yapılan bir filmden sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla aylar önce gündemine taşımıştı. TCK’da yapılan çalışmanın “demokratikleşme paketine” alınmasına karar verildi. “Kutsal değerlere hakaret” tanımı çercevesinde yapılan düzenlemenin, düşünce özgürlüğüne engel olacağı yorumlarına da neden oldu. Türk Ceza Yasası’nda halen kutsal değerlere hakaret suç olarak tanımlanıyor. Eklenecek bir fıkra ile genel tanımın spesifik hale getirileceği belirtiliyor.

EŞCİNSELLER DE KORUNACAK MI?

Uluslararası hukuka göre nefret suçu; bir kişiye veya gruba karşı ırk, dil, din, cinsiyet ve cinsel yönelim gibi önyargı doğurabilecek nedenlerden ötürü işlenen, genellikle şiddet içeren suçlar olarak tanımlanıyor. Eğer bu suç bir defaya mahsus olarak işlenmemişse ve süreklilik arzediyorsa, suç işleyenler nefret grubu olarak adlandırılıyor. Bu suçları engellemeye ve suç işleyenleri cezalandırmaya yönelik düzenlenmiş yasalara ise Nefret Yasası deniliyor.

POLİSTE İŞKENCEYE ÖNLEM

Pakete göre ayrıca kolluk görevlileriyle ilgili ihbar ve şikayetlerin tek elden değerlendirilmesi için Kolluk Gözetim Komisyonu da kurulacak. İşkence ve kötü muamele kabul edilen eylemlerin cezasız kalması önlenecek düzenleme yapılacak. Buna paralel olarak Ceza Muhakemeleri Yasası’nın 172’inci maddesi değiştirilecek. Kamu görevlilerinin etkin soruşturulması sağlanacak. Ancak kurulacak komisyonun ağırlıklı olarak İçişleri Bakanlığı bürokratlarından oluşması önerisi eleştiriyor.

KİMLİK NEDENİYLE EV VERMİYORLARSA

Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu kurulması iki yıldan beri konuşuluyor. Pakete girecek düzenlemeye göre, kurulacak komisyon, cinsiyet, ırk, inanç başta olmak üzere her türlü ayrımcılık iddialarına bakacak. Komisyon kararları bağlayıcı olacak. Ayrımcılık komisyonu kurulduktan sonra eğitim, medya, çalışma hayatında yapılan tüm farklı muameleler için buraya başvurulacak. Vatandaşlar, kimlikleri nedeniyle kendilerine ev kiralanmaması, iş verilmemesi, bir restoranda servis yapılmaması hallerinde bu komisyona başvuracak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Ben polsini fazla güç kullandığını düşünmüyorum
gözün kör demekki söze gerek yok
sen düşünebiliyormuydun tebrikler . oda bir başarı
KÜFÜR YEMEK İÇİN Mİ KUŞ KADAR BEYNİNLE YORUM YAZIYORSUN YAVRUM
Polis zaten işkence ve kötü muamele yapmıyordu ki, ne gereği vardı böyle bir yasaya. Eğer yapıyorduysa, o açıklamaları yapan valiler yalan söylüyor demektir ve hemen onlar hakkında da soruşturma açılmalıdır. Hani demokratik bir ülkeyiz ya, yalan beyanda bulunan devlet memurları hakkında işlem yapmak lazım.
demekki bu güne kadar işkence yapılıyordu ki böyle bir yasaya ihtiyaç duyuldu.kendi ağızlarıyla tongaya düştüler
Polise savcı izni olmadan gözaltına alma yetkisi verilecekmiş. İyi olur. İlerde hükümet değişince bunlar lazım olacak..
ya ne yapacak!?Hemen öldürüp bir çkura mı atacak?Aaaaaa!Olmaz olmaz!Biz illaki işkeceye şerbetlendik .Hamdolsun ki bireyliğimiz,onurumuz,şeref ve haysiyetmiiz kalmadığı için dövüle dövüle kul'laştık ve mazohistleştik!biz illaki de dayak isteriz hem de dövüle dövüle öldürülmek isteriz...Alıtık!Allah da biliyo ya..
Bundan önce yaptıklarını kabul ediyorlar yani ?
Hiç bir iş bulamayıpta polis olan arkadaşları teşkilattan emekli edip onun yerine gerçekten polis olmak isteyen gönüllü polislere sahip olursak işkence kendiliğinden ortadan kalkar.
Evet direk öldürmekte fayda var. Neye boşuna yorulacaklar... Hatta akp ye oy vermeyenlere birer silah verin kendikeri intihar etsinler..
Polis eski yunancada Devlet demektir.Devlet cansız birşeydir.Nasıl işkence yapabilir ki?Çok şey bilmekte iyi değil.Herkes inanıp geçiyor,sende inan geç.Olsun bitsin.Bildiğin için olayları bilinç süzgecinden geçirmek gerekiyor.
Gerçekten tebrik etmek lazım, ancak çözüm AKAPE zihniyeti ile bağdaşmamış.İşkence yerine olay yerinde yargısız infaz etme gibi ABD polislerinin uyguladığı yöntemleri tercih etseler daha iyi olur.
Polis iskence yapmiyacaksa,üzerindekileri aksesuar diyemi tasicak?cop,silah,kelepce,sprey,bunlar olmadan nasil müdahale etsin polis?pilisimiz bunlari kullandigi zaman suclanacaksaz,o zaman üzerindekileri alin ve onuda o yükümlülükden kurtarin
Diğer Haberler