HABER

Prens Charles, Konya'da sema izleyecek

Konya (AA)- Mevlana'ya ilgi duyduğu bilinen İngiltere Veliaht Prensi Charles, bu ayın sonunda Konya Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Konya'ya gelerek, sema gösterisi izleyecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bosna Hersek'te Mostar Köprüsü açılışı sırasında karşılaştığı, Mevlana'ya ilgi duyduğu bilinen İngiltere Veliaht Prensi Charles'ı, Konya'ya davet etti.

Akyürek'in Bosna Hersek'te yaptığı davetin ardından, bir süre sonra Prens Charles'a, bir de resmi davet gönderildi. Bu davete verilen olumlu yanıt, kısa süre önce İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği kanalıyla Konya Büyükşehir Belediyesine iletildi. Yanıtta, Prens Charles'ın, belirtilen tarihler arasında Konya'yı ziyaret etmekten mutlu olacağı ifade edildi.

Bunun üzerine yapılan görüşmelerin ardından, Prens Charles'ın Konya'ya bu ay sonunda geleceği tarih, kesinleştirildi. Gezinin tarihi belli olmasına karşın, İngiltere Büyükelçiliği, Türk yetkililerden güvenlik nedeniyle ziyaretin tam tarihinin açıklanmamasını rica etti.

Ziyaret öncesinde Konya'ya gelen İngiliz güvenlik elemanları, Prens Charles'ın gezi programında yer alan mekanlarda ön incelemelerde bulundu.

Prens Charles'ın, kendisi için özel olarak düzenlenecek sema gösterisinin yanı sıra İngiliz arkeoloji profesörü Ian Hodder'in kazı başkanlığını yaptığı Çatalhöyük ile Selçuklu dönemine ait eserleri ve Mevlana Müzesi gibi tarihi ve turistlik mekanları ziyaret edeceği belirtildi.

İspanya Kraliçesi Sophia da 25 Eylülde Konya'yı ziyaret etmiş, Mevlana Müzesi'ni gezmişti.

Geri Dön