Putin, 'Atatürk' sorusuna yanıt verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 14'üncü Yıllık Basın Toplantısı'nda ABD'nin Suriye'den çekilme kararını yorumladı ve Atatürk hakkındaki bir soruya yanıt verdi.

Putin, büyük yıl sonu basın toplantısı için Rus ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2001'den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1.702 gazetecinin akredite olduğu belirtildi.

5c1b70090f254432c40e5dd4

Rusya lideri Putin, Atatürk hakkında yöneltilen bir soru karşısında, "Atatürk, Rusya'nın dostuydu. Bu bizim için çok değerli" dedi.

"Atatürk, modern Türkiye'nin kurucusu" diye devam eden Rus lider, Türkiye ile şu anki ilişkilere dairse şunları söyledi:

"Türkiye NATO üyesi olmasına karşın, gördüğümüz kadarıyla bir yandan ittifakın üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getiriyor, diğer yandan da dış bir politika izliyor. Buna çok değer veriyoruz. Zira bu, ilişkilerimizde öngörülebilirlik ve istikrar için gereken koşulları yaratıyor. Bu açıdan Türkiye'nin mevcut cumhurbaşkanının (Recep Tayyip Erdoğan) rolü elbette çok büyük. Sayın Erdoğan'ın liderliği altında bu eğilimin devam edeceğini umuyoruz.

'TÜRK PARTNERLERİMİZ UZLAŞI BULMAYA HAZIR'

Hem ekonomi hem de güvenlik alanlarında Rus-Türk ilişkilerinin nasıl geliştiğinden memnun olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ülkelerimizin çıkarları bazı olanlarda birbiriyle örtüşüyor olsa da Suriye krizinin çözümünde üzerinde uzlaştığımız kararlar bulmaya çalışıyoruz. Türkiye devletinin ve halkının bu alandaki (Suriye konusundaki) ulusal çıkarlarına saygı duyuyoruz. Ama görüyoruz ki Türk partnerlerimiz de ödün vermeye ve Suriye'deki durumun iyi yönde gelişmesi adına, terörle mücadele adına ve ilişkilerimizin güçlenmesi adına bizimle birlikte uzlaşı bulmaya hazır."

'HENÜZ BELİRTİ YOK'

ABD'nin Suriye'den çekilme kararını değerlendiren Putin, "IŞİD'in Suriye'de yenildiği konusunda (ABD Başkanı Donald) Trump ile genel olarak aynı fikirdeyim. Fakat IŞİD militanlarının yeniden gruplanması riski hâlâ korunuyor. ABD askerlerinin Suriye'den çekileceği konusunuysa bilmiyorum. Biz henüz herhangi bir geri çekilme belirtisi görmüyoruz. ABD daha öncede defalarca Afganistan'dan çekileceğini söylemişti fakat hala oradalar" diye konuştu.

'Suriye anayasa komisyonunda yer alacakların listesi üzerinde Esad'la uzlaştık'

Putin, Suriye'nin yeni anayasasını yazacak komisyona ilişkin şunları söyledi: "Anayasa komisyonu kurulması için yapılan çalışmaların son aşamalarına geldiğimize inanmak istiyorum. Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanya olarak İstanbul'da buluştuğumuzda anayasa komisyonunun kurulması için yapabileceğimiz her şeyi yapmak konusunda anlaştık. Rusya bunun gerçekleşmesi için kendi payına düşeni yaptı. (Komisyonda yer alacak kişilerin) listesi üzerinde (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad ile tamamen uzlaşmış durumdayız. Listede yer alan herkes konusunda hoşnut olmasa da Esad yine de bu listeyi kabul etti. İran ve Türkiye de kabul ettiklerini söyledi."

Putin ayrıca anayasa komisyonunun kurulmasının gecikmesine BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın tutumunun sebep olduğunu da ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
amerikanın suriyeden çekilmesine karşıyım.amerika kuzey suriyeye üsler kursun,bizi deaşın saldırısından korusun.bundan sontra işimiz çok zor.yaşasın stratejik türk-amerikan dostluğu.
ÜZERİME VAZİFE DEĞİL ANCAK. TÜRKİYE KESİNLİKLE ESADLA BERAĞBER YÜRÜMELİ KUZEY SURİYEDE.YANLIŞ ADIM ATILIRSA ORDU KOMUTANI OLARAK SAYIN AKAR BEYE KESİLECEK FATURA.KARDEŞİM SUİRYE ULUSAL BİR DEVLETTİR,BM DE HER HALUKARDA HAKLIDIR ŞU AN.TÜRKİYE BÖLGEDEDE EFELENMEYİ BIRAKMALI İRAN SURİYE TÜRKİYE YÖNETİMLERİ BERAĞBER ADIM ATMALI BÖLGEDE...ATIALACAK YANLIŞ BİR ADIMDA TÜRKİYE ÇOK AĞIR HASAR ALACAK BÖLGEDE DİKKAT.KORKMA İŞİ DEĞİL KONU. SALDIRAN TARAF BİZİM ÜLKEMİZ OLACAĞI İÇİN TÜM FATIRA BİZE KESİLECEK İŞİN SONUNDA.SAĞ SALİM ESADIN 3.5 MİLYON EMANETİNİ TESLİM ETMEK EN İYİSİDİR ŞU AN.İMZA OZAYDİN65...
Kardeşim Esat tan başladık kanlı diktatör,, Eset ha gitti ha gidiyor, bir ay içinde halepte camide cuma namazı kılarız,eset ile asla olmaz eee ne oldu gene beraber masaya oturuyoruz gene Kardeşim Esat oldu akp dünyanın yuvarlak olduğunu bu u dönüşleri ile aynı noktaya vararak ıspatlamaya çalışıyor zanediyorum.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler