HABER

Putin'den 'Trump'dan Lavrov'a istihbarat' iddiasına açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalyan Başbakanı Paolo Gentiloni'yle Soçi'de görüştükten sonra düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la, mttefiklerle bile paylaşılmaması gerekecek önemde gizli bilgiler paylaştığı iddialarına karşılık, "ABD'de de bir tür siyasal şizofreni kendini gösteriyor" diye yorum yaptı.

Putin'den 'Trump'dan Lavrov'a istihbarat' iddiasına açıklama

Putin, Washington Post gazetesinin, Trump'ın geçen hafta Oval Ofis'te görüştüğü Lavrov'la IŞİD (DEAŞ) hakkında gizli bilgiler paylaştığı yönündeki iddiasına ilişkin bir soru karşısında, "ABD'de bir çeşit siyasal şizofreninin geliştiğini görüyoruz. Zira Trump'ın Rusya'yla gizli bilgiler paylaştığı yönündeki suçlamaları başka şekilde açıklamamız mümkün değil" ifadelerini kullandı.

'SES KAYDI DÖKÜMÜ YAYINLAMAYA HAZIRIZ'

Rusya Devlet Başkanı Putin, gizli bilgileri Rusya'yla paylaşmakla suçlanan ABD Başkanı Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmenin ses kaydı dökümünü yayınlamaya hazır olduklarını söyledi.

PUTİN'DEN ESPİRİLİ CEVAP

Putin ayrıca konuyla ilgili espri yaparak, "Bu arada bugün Lavrov'la konuştum. Onu kınamam gerekiyor, çünkü 'bu gizli bilgileri' bizimle paylaşmadı. Onları, ne benimle ne de istihbarat servislerimizle paylaştı. Bu, onun için çok kötü bir şey" dedi.

İki üst düzey ABD yetkilisi, bir müttefik devlet tarafından Rusya'yla paylaşılmaması kaydıyla ABD'ye verilen ve ABD'nin uçaklarda elektronik cihaz yasağı uygulamasına yol açan gizli bir istihbarat bilgisini Rusya ile paylaşmakla suçlamıştı.

NE OLMUŞTU?

Amerikan medyası Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a IŞİD örgütüyle ilgili çok gizli bilgiler paylaştığını iddia etmişti.

Washington Post gazetesi söz konusu haberini şu anda aktif görevde olan ve eski yetkililerin verdiği bilgilere dayandırdığını belirtti. Ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. Mcmaster haberin asılsız olduğunu söylemişti:

“Bu gece yayınlanan haber gerçek dışı. Başkan ve Dışişleri Bakanı sivil havacılığı tehdit eden şeyler de dahil olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren tehditleri konuştu. Hiçbir şekilde istihbarat kaynakları ve işleyiş yapıları hakkında konuşulmadı. Ayrıca Başkan Trump kamuoyunun bilmediği hiçbir askeri operasyondan da bahsetmedi. Ben odadaydım. Böyle bir şey yaşanmadı. Herkese teşekkür ediyorum.”

Washington Post, gizli bilgilerin ABD’ne bir müttefiki tarafından verildiğini ancak söz konusu bilgilerin Rusya ile paylaşma izni verilmediğini yazdı. Gazete, Trump’ın bilgileri Lavrov’a, geçen hafta Oval Ofis’teki görüşmede verdiğini iddia etmişti.

Geri Dön