Rahim alınması cinselliği etkiler mi?

Rahmini aldıran kadınların gelecekle ilgili sorular sorması ve endişelerinin olması oldukça normaldir. Bununla birlikte kadınların endişelendiği konuların başında da cinselliği etkileyip etkilemeyeceği geliyor. Bu süreçte rahimi alınan bir kadın yaklaşık 6 hafta boyunca vajinaya bir şey koymaktan kaçınmalıdır. Ancak, herkesin iyileşme durumu farklıdır. Peki rahim alınması cinsel yaşamı nasıl etkiliyor?

Rahim alınması cinselliği etkiler mi?

Histerektomi bilininen adıyla rahim alınması sonrası kadınların endişelendiği konular bir hayli fazla. Bazı kadınlar ameliyattan birkaç hafta sonra vajinal kanama ve ağrı yaşayabilir ve cinselliğe daha az ilgi gösterebilirler. Ancak rahim alınması kadınlara sadece doğurma özelliğini kaybettirir.

Rahmi alınmış olan bir kadın adet görmez fakat yumurtalıkları alınmadığı için hormonları çalışmaya devam eder. Böyle bir durum yaşayan kadınların yılda bir kez ultrasonografi ile yumurtalıkları görüntülenmeli, hormon profili yapılarak izlenmelidir. Eğer hastanın rahmi yumurtalıklarla birlikte alınmışsa hem adet kanaması olmayacak hem de menopoza girecektir. Bu gruptaki kadınlar da yılda bir kez kontrole gitmeli, vajinada kuruluk veya enfeksiyon olup olmadığına bakılmalı, gerekiyorsa bu durum tedavi edilmelidir. Her iki durumda da cinsel yaşama olumsuz etki eden bir taraf yoktur.

RAHİM VE CİNSELLİK

Rahmin alınması sonrası cinsellik, rahmi alınacak ya da alınmış kadınların en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Operasyonla beraber yumurtalıklar da alınmışsa kadın menopoza girmektedir. Bu sebeple de cinsel açıdan endişelenmeye başlayabilir. Histerektomi ardından kadınlar genellikle rahmin alınmasını vajenin alınması ile karıştırdıkları görülmektedir. Bu sebeple de cinsel açıdan artık tamamen işlevsiz olduklarını sanabilirler. Ancak rahim ve vajen yani cinsel ilişkinin kurulduğu bölge tamamen farklıdır. Rahmin alınması, cinsel ilişkinin engellenmesine yol açmamaktadır.

Operasyonla alınan vajina olmadığı için cinsel hayat eskisi gibi devam edebilir. Ancak yaşanan stres ve psikolojik sorunlar sebebiyle; cinsel istekte azalma, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olmama gibi sorunlar meydana gelebilir.

CİNSEL UYARILMA İLE İLGİLİ SORUNLAR

seks

Kadınlarda cinsel uyarılmanın ilk belirtisi, vajinal ıslaklıktır. Genellikle cinsel uyarılmadan 30 saniye sonra vajina ıslanır. Islanma ile beraber klitoris sertleşir. Ateş basması, memelerde dolgunluk gibi fizyolojik değişimler görülür. Kalp atışı hızlanır ve solunum sayısı artar. Rahmi ameliyatla alınmış kadınlarda ise uyarılma süresi daha uzundur. Özellikle de yumurtalıklar da beraberinde alınmış ise kuruluk sorunu ön plana çıkabilir. Kayganlaştırıcı ya da menopoz için tedavi gibi yöntemlerle bu sorun çözülebilir. Rahmi alınan kadınlarda genellikle orgazm sorunu mevcuttur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler