KADIN

Ramazan ayında neler yapılır?

Ramazan ayında neler yapılır?

Ramazan ayında yapılacak ibadetler, fazlar ve sünnetler nelerdir? Ramazan ayında hangi dualar okunmalıdır?

* Ramazan ayında en başta oruç ayı olduğu için oruç tutmakla mükellefiz.
Bu ayda farz olan ibadet şekli ilk başta oruçtur.

* Müslüman'a ergenlik çağından sonra namaz sadece ramazan ayında değil her zaman 5 vakit namaz farz. Müslüman Ramazan ayında namaz kılmak farz olduğu kadar, normal zamanda da namaz kılmakla mükelleftir..

* Bunların dışında Ramazan-ı Şerif Ayı denilince ilk akla gelen görev zekattır. Müslümanların büyük kısmı zekatlarını bu ay hesaplar ve veririr. Zekatlarımızda bu ayda vermek farzdır. Hac görevi dışında önemli üç farz bu ayda yapılır.

* Bunların dışında vacip var. Halkımızın fitre diye adlandırdığı ödemeyi yapmak. Fitre ödemek müslümanların dini olarak zorunlu bir görevidir. Yoksul ve ihtiyaç sahibi kimselerin ihtiyaçlarını karşılamayı ve yardımlaşmayı öğretir.

2016 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 fitre miktarını 15 TL olarak açıkladı. Fitre miktarı ülkenin maddi durumu, geçim şartları ve Peygamber Efendimizin Hadis’i Şerif’leri göz önüne alınmaktadır. Belirlenen 15 TL asgari miktar olup isteyen ve durumu müsait olanlar fitre miktarını üst seviyelere çekebilirler.

* Yine bir başka sünnet olan görev de İtikaf. Hz. Muhammed (SAV)'in yaptığı Ramazan ayının son 10 gününde yaptığı mescitin bir köşesine çekilip dışaryıya çımadan cemaatle namaz kılınan bir itikaf var. Buna imkanı olanlar, bu sünneti de yerine getirmeli.

* Yine bir sünnet olan görev seher vaktini değerlendirmek. Halkımızın sahur vakti dediği, geceleyin imsak kesilmeden önce yapacağımız sahur. Herhangi bir şey yemek istemese bile sahur vakti kalkıp en azından bir su içmek önemlidir.

Hz. Muhammed (SAV) 'Sahur yapın, sahurda bereket vardır' der. 'Benim orucumla, geçmiş ümmetlerin arasındaki fark sahurdur' buyurur.

* Sahura kalktığımızda teheccüd namazı kılmak önemli bir ibadettir.

* Bunların dışında Kuran- Kerim'i okuyanları dinlemek ve Kuran- Kerim hatim etmek, Ramazan ayında önemlidir.

* Bir diğer önemli bir konu da iftar. İnsanları iftara davet edeceğiz, sadece kendi yakınımızı değil, ihtiyaç sahibi olanları da iftar soframıza davet etmeliyiz. Yolsul, ihtiyaç sahiplerine iftar sofranızda yer açın. Sofraların en kötüsü sadece zenginlerin olduğu sofralardır. Sofralarımızı iftar verine israf sofrası haline getirip ibadeti günaha çevirmemeye özen gösterilmelidir.

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön