Raportörden jet yanıt

Raportörden jet yanıt

AKP hakkındaki kapatma iddianamesini inceleyen raportör Dr. Osman Can'ın ‘davanın kabulü' yönünde görüş bildirdiği haberine jet yanıt geldi.

Alınan bilgiye göre, Reuters Haber Ajansı'na konuşan Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, AKP kapatılma davası için görüşünü henüz oluşturmadığını ancak bunun için son günün Pazartesi olduğunu söyledi. Can yaptığı açıklamada, "Henüz görüşümü oluşturmadım. Görüşümün sunulması için son gün Pazartesi. O gün gelince Mahkeme gündeme alınıp alınmayacağına bakar" dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın hazırladığı iddianame sonrasında açılan davada, raportörün görüşü mahkemeyi bağlamıyor. Mahkeme heyeti, ilk inceleme raporundan sonra başvuruda bir eksiklik olup olmadığına bakacak. İddianamede AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle kapatılması ve aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi politikacıların da olduğu 71 AKP'linin 5 yıl boyunca siyasetten yasaklanması talep ediliyor.