HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Raşitizmin birinci nedeni D vitamini eksikliği

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Başhekimi Dr. Süleyman Doğar, raşitizm hastalığının birinci nedeninin D vitamini eksikliği olduğunu söyledi.

Raşitizmin birinci nedeni D vitamini eksikliği

İl Sağlık Müdürlüğü AÇSAP Şube Müdürlüğü tarafından D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi kapsamında toplantı yapıldı. Osmaniye Ticaret Borsası Salonu'nda düzenlenen toplantıya Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Çetin, AÇSAP Başhekimi Dr. Süleyman Doğar ve sağlık çalışanları katıldı.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

AÇSAP Başhekimi Dr. Süleyman Doğar, raşitizmin D vitamini yetersizliğinin görünen kısmı olduğunu belirterek, "D vitamini yetersizliği ayrıca romatoid artrit, osteopeni/osteoporoz, multiple skleroz, depresyon, kanser, hipertansiyon, tip 1 diyabet, obezite gibi hastalıklarla birlikte seyreder. D vitamini eksikliği için riskli gruplar; 0-24 ay arası çocuklar, doğurganlık çağındaki kadınlar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılardır. Ülkemizde raşitizm, en sık 3 ay-2 yaş arasında görülmektedir" dedi.

D VİTAMİNİNİN YAN ETKİSİ VAR MI?

Yapacakları çalışmalarda D vitamininin hiçbir yan etkisinin olmadığını anlatacaklarını vurgulayan Doğar, "Sadece çok yüksek dozda alındığında kabızlık yaptığı tespit edilmiştir. Bütün hamile kadınların ve küçük çocukların günde en az 15-20 dakika güneşe çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Güneş en tabii, en ucuz D vitamini kaynağıdır. Bunun dışında hamileler, süt ve süt ürünlerinin yanısıra mutlaka vitamin takviyesi yapmalıdır. En önemlisi de anne sütünün önemi mutlaka anlatılmalıdır" diye konuştu.

BEBEKLERDE D VİTAMİNİ

Bütün bebeklere D vitamini verilmesi konusunda yetersiz kalındığına da dikkat çeken Dr. Süleyman Doğar, "Bunun birinci sebebi, eğitim sorunudur. Annelerin gebelik süresince beslenme alışkanlıkları da bir diğer sebeptir. Bunların dışında, bebek bakımından yanlış tutum ve davranışlar, mevsimsel ve bölgesel özellikler ile kentsel hava kirliliği de risk faktörleri arasındadır. Bizim amacımız, kemik sağlığının korunması ve D vitamini yetersizliğine bağlı hastalıkların önlenmesi, D vitamininin uygun dozda ve zamanında alınmasının sağlanmasıdır. Hedefimiz, 0-12 ay grubundaki tüm çocuklara ücretsiz olarak profilaktik dozda D vitamini vermek, raşitizm görülme sıklığını en az yüzde 50 oranında azaltmak, gebe ve emzikli kadınların yüzde 90'ını bu konuda bilgilendirmektir" şeklinde konuştu.

Doğar, projenin uygulanmasının ardından 3'er aylık periyotlar halinde projenin sonuçlarının takip edileceğini bildirdi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler