HABER

Referandum Anayasa komisyonunda

Meclis yoğun bir haftaya başlarken Genel Kurul’un gündemini bu hafta da Tam gün yasa tasarısı oluşturacak.

ANKARA (ANKA) -Genel Kurul’da, tasarının yasalaştırılmasının ardından Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasını öngören tasarının ele alınması bekleniyor. Meclis’te ihtisas komisyonlarının da gündemi yoğun olacak. Anayasa Komisyonu’nda 19 Ocak Salı günü AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın referandum süresinin 120 günden 45 güne indirilmesini öngören kanun teklifi görüşülecek. GDO’lu ürünlerle ilgili Biyogüvenlik Yasa Tasarısı bu hafta AB Uyum, Tarım ve Köyişleri ile Çevre Komisyonlarında görüşülecek. Bu hafta ayrıca Madenciliğin sorunlarını araştırmak üzere kurulan araştırma komisyonu da çalışma usul ve programını belirleyecek.

Meclis Genel Kurulu’nda kamuoyunda Tam Gün Yasa Tasarısı olarak bilinen üniversite ve sağlık çalışanlarının tam gün çalışmasını öngören tasarının görüşmelerine devam edilecek. Temel kanun olarak ve iki bölüm halinde görüşülen tasarının görüşmeleri 9’ncu maddeden itibaren sürdürülecek. Tam gün yasa tasarısının görüşmelerinin tamamlanması halinde bu haftanın gündeminde Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasını öngören tasarı da bulunuyor. Tasarıya göre Terörle mücadelede kurumlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulacak, müsteşarlığın güvenlikle ilgili operasyonel görevi olmayacak. Müsteşarlık bünyesinde istihbarat değerlendirme merkezi kurulacak. Gizlilik içeren işler için örtülü ödenek konulacak.

-KOMİSYONLARIN GÜNDEMİ DE YOĞUN-

Bu hafta Genel Kurul’un yanı sıra komisyonların da gündemi yoğun olacak. Anayasa değişikliği beklentilerine yol açan AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın referandum süresini 120 günden 45 güne indiren kanun teklifi Anayasa Komisyonu’nda 19 Ocak Salı günü görüşülecek. Biyogüvenlik Yasa Tasarısı ise bu hafta 18 Ocak Pazartesi günü tali komisyon olan AB Uyum ve Çevre Komisyonlarında, 19 Ocak Salı günü de Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşülecek. Bu hafta ayrıca Madenciliğin Sorunlarını ve Çözüm Önerilerini Araştırma Komisyonu toplanarak çalışma usul ve programını belirleyecek. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasını araştıran Meclis Araştırma Komisyonu’nun da bu hafta raporunu tamamlayarak Meclis Başkanlığı’na sunması bekleniyor. (ANKA)

Geri Dön