HABER

Renklendiriciler, kansere yol açıyor

Doç. Dr. Yasemin Açık, yiyecek ve içecek tozlarına katılan renklendiricilerin kanser ve gen bozukluklarına yol açtığını belirterek, hazır yiyeceklerden aromalı bisküvi ve hazır keklerin de insanları yine aynı riskle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

Renklendiriciler, kansere yol açıyor

İşleme veya depolama sırasında kaybolan doğal rengi yeniden kazandırmak, zayıf olan doğal rengi kuvvetlendirmek, gerçekte renksiz olan besine renk vermek, düşük kaliteyi gizleyerek tüketici beğenisini kazanmak amacıyla üreticiler tarafından besinlere renklendirici maddeler katıldığını söyleyen Doç. Dr. Yasemin Açık, bunun sağlık açısından büyük bir risk taşıdığını söyledi. Renklendirici maddelerin, şeker, aromalı bisküvi, gofret kremaları, içecek tozları, aromalı süt, aromalı puding, hazır kek ve kurabiye gibi yiyecek ve içeceklere katıldığını söyleyen Doç. Dr. Açık, "Bu renklendirici maddeler insanda (çocuklarda daha fazla olmak üzere) astım, deri döküntüleri, migren ve hiperaktiviteye yol açmaktadır. Ayrıca yapılan deneysel çalışmalar bu renklendirici maddelerin deney hayvanlarında tiroid tümörü, kanser, gen bozuklukları, alyuvar sayısında düşme ve B6 vitamini düzeyinde düşmeye yol açtığını göstermiştir" dedi.

DENGELİ BESLENMEYİ SAĞLAMAYA ÖNEM VERİN

Doç. Dr. Yasemin Açık, çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak için hazır gıdalar yerine, doğal gıdalara yönelmenin doğru olacağını belirterek, evde doğal besin maddeleri ile hazırlanan ve bekletilmeden tüketilen gıdaların daha sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler