HABER

RTÜK'ten, Deniz Feneri'nin kurban kampanyasına tepki

ANKARA (ANKA) – RTÜK Üyesi Şaban Sevinç, hakkında kara para akladığı ve yapılan bağışları amacı dışında kullandığı iddiaları bulunan Deniz Feneri Derneği'nin, Kurban Bayramı öncesi reklam kampanyası başlatarak kurban bağışı talep etmesinin üzüntü verici olduğunu kaydetti.

RTÜK Üyesi Sevinç yaptığı açıklamada, Deniz Feneri Derneği'nin Almanya'daki uzantısı hakkında, bu ülkedeki Türk vatandaşlarından yardım amacıyla toplanan paranın 14 milyon Euro'luk kısmının amacı dışında usulsüz harcandığı ve bu paranın önemli bir bölümünün bir televizyon kanalına aktarıldığı iddialarını hatırlattı. Derneğin Genel Merkezi'ne 25 Nisan 2007 tarihinde Alman polisi ve savcılığınca yapılan baskınla başlayan soruşturmanın sürdüğünü belirten Sevinç, şu ifadelere yer verdi:
"Bu dernek ile usulsüz para aktardığı belirtilen televizyonun yöneticileri arasında bulunan üç kişi Frankfurt Savcılığı'nca tutuklanmıştı. Halen hem bu soruşturma hem de bu kişilerin tutukluluk halleri devam etmektedir."

Almanya Hükümeti'nin "kara para aklama" ve "yapılan bağışların amacı dışında kullanımı" iddiasıyla söz konusu dernek ve ilgili televizyon kuruluşu hakkında ciddi bir soruşturma yürüttüğünü vurgulayan Sevinç, "Bütün bunlar olurken, söz konusu derneğin Türkiye'de geniş bir reklam kampanyası yaparak, halkın dini duygularını da kullanıp kurban bağışı toplamasına izin verilmesi ve bu derneğin kampanyasının daha etkin kılınması amacıyla yapılan kayırmalar üzüntü vericidir" dedi. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön