HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ruh halini, gözler değil ağız yansıtıyor

Amerikalı araştırmacılar, Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa'da yaptıkları fotomontajla, insanın ruh halini gözlerin değil, ağzın yansıttığını ortaya koydu.

Ruh halini, gözler değil ağız yansıtıyor

San Francisco'daki Smith-Kettlewel Göz Araştırma Enstitüsü nörologları Christopher Teyler ve Leonid Kontsevich, asırlardır süregelen yanılgıyı, yaptıkları araştırmayla ortaya çıkardı. İnsanın ruh haline açılan pencerenin gözler değil, ağız olduğu belirtildi. Şairleri ve şarkı sözü yazarlarını üzecek sonuç, Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa tablosu üzerinde yapılan fotomontajla ortaya çıkarıldı.

Mona Lisa tablosunun belirli noktaları netsizleştirilerek, 100 farklı biçimi elde edildi. Araştırmaya katılan kişilere, Mona Lisa'nın hangisinin üzgün, hangisinin mutlu olduğunu belirtmeleri istendi. Araştırma sonucunda, gözlerde verilen mutluluk ve üzüntü ifadelerinin aksine, ağızda verilen üzgün ve mutlu ifadelerin daha belirgin olduğu belirlendi. Vision Research Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, insanın ruh hali hakkında en iyi ip ucunu gözden çok ağzın verdiği belirtildi.

(İHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler