Çok önemli Suriye açıklaması: Esad seçime katılırsa zafer kazanır

Rusya lideri Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye'de seçimlerin düzenlenmesi halinde Beşar Esad'ın yeniden seçileceğine inandığını söyledi. Bogdanov, demokratik biçimde düzenlenecek seçimleri kazanırsa, Türkiye'nin Esad'la çalışmayı değerlendirebileceği yönündeki sinyaller içinse 'çok önemli gelişmeler' yorumunu yaptı.

Çok önemli Suriye açıklaması: Esad seçime katılırsa zafer kazanır

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Bogdanov, Bloomberg'e verdiği röportajda, halkın Suriye lideri Esad'a verdiği desteğe ilişkin olarak, "(Esad) oldukça popüler. Popüler olmasaydı son birkaç yılın sonuçları farklı olurdu" dedi.

Bogdanov, bir sonraki seçimlerde Esad'ın zafer kazanıp kazanamayacağı sorusunaysa, "Tabii ki (kazanır), benim düşüncem bu" yanıtını verdi.

Siyasal çözüm çabaları kapsamında Suriye'nin yeni anayasanı hazırlayacak komitede kimlerin yer alacağına ilişkin çalışmalara, 2019 başında son şeklinin verilmesi bekleniyor. Plana göre, anayasa çalışmalarını da BM denetiminde düzenlenecek seçimler izleyecek.

'TÜRKİYE'DEN, ESAD'A İLİŞKİN GELEN SİNYALLERİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

Ayrıca Bogdanov, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, demokratik bir biçimde yapılmış seçimleri kazanması halinde Türkiye'nin Esad'la çalışmayı düşünebileceğini söylemesine ilişkin olaraksa, "Bunlar çok önemli gelişmeler, bunu memnuniyetle karşılıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

'SURİYE ORDUSU ÜLKENİN TAMAMINDA KONTROL SAĞLAYINCA İRAN GÜÇLERİ GERİ ÇEKİLECEK'

Rusya lideri Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi, Suriye'deki İran güçlerine ilişkin bir soru karşısındaysa, hükümetin Suriye topraklarının kontrolünü yeniden tamamen eline geçirmesi halinde, 'artık burada kalmaları için bir sebepleri olmayan' İran güçlerinin Suriye'yi terk edeceklerini söyledi.

'TÜRK GÜÇLERİNİN SURİYE'DEN NİHAİ OLARAK GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN…'

Özel Temsilci ayrıca, Suriye ordusunun ülkenin kuzeydoğusuna geri dönebilmesi ve Türk güçlerinin nihai olarak geri çekilmesi için, bu zamana kadar ABD'nin koruması altında olan Kürt güçler ve Şam arasında arabuluculuk yapabileceklerini de ekledi.

RUSYA, ARAP BİRLİĞİ'NİN, SURİYE'Yİ YENİDEN ÜYELİĞE KABUL ETMESİNİ BEKLİYOR

Bunların yanı sıra Bogdanov, çatışmaların başladığı 2011'de Suriye'nin üyeliğini askıya alan Arap Birliği'nin ülkeyi yeniden üyeliğe kabul etmesini beklediklerini de kaydetti.

2011'DEN BERİ İLK DEFA ARAP BİR LİDER, ESAD'I ZİYARET ETTİ

"Birçok Arap ülkesi bunun derinlemesine düşünülmüş bir karar olmadığını, hatta ters tepen bir karar olduğunu anladı" diyen Bogdanov, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in, geçen hafta bir Rus uçağıyla Şam'a giderek 2011'den beri Suriye'yi ziyaret eden ilk Arap lider olduğu hatırlatmasını da yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Neyin hala ortak çalışması esad taş üstünde taş bırakmıyor adam ne emir nede komut dinliyor istediğini öldürüyor bununla beraber hala türkiye olarak çalışmayı mı hedefliyoruz şuraya bak kıçı kırık esad bile rest çekiyor bizee
demokratik seçimle seçilirse görüşülebilir" demişti Çavuşoğlu.. Nüfusunun yarısı Mülteci. Kursunlar seçim sandıklarını Türkiye Ürdün Mısır Kanada ABD ve AB ülkelerine.. Yapsınlar seçimleri Seçilsin görelim boşboş sallamayla olmuyor
@palermo544 aynı işleri bizim seçimlerdede yapsınlar.birde bizim akepeyi görelim ne kadar oy alıyor.
İYİ GÜZEL DE PKK PYD YPG NE? OLACAK. HANİ HENDEKLERE GÖMÜLECEKLERDİ.
haberi okuyunca mutlu oldun anlaşılan.. Afrin de Rus karargahı vardı, orda bile engel olamadı Rusya... Münbiç te mi mani olacak.. )
bizi yönetenlerin dönüşlerini çok gördüğümüzden esed tekrar esad olur çünkü esad dik duran bir lider herşeye rağmen kimsenin güçü yıkamadı adamı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler