Sadun Aren yarın toprağa veriliyor

ANKARA (ANKA)- Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden, eski TİP milletvekili Prof. Dr. Sadun Aren'in cenazesi yarın toprağa veriliyor. Aren'in cenazesine uzun yıllar birleştirmek için mücadelesini verdiği Türkiye solunun tüm kesimlerinin katılması bekleniyor.

Akciğer kanseri hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Bayındır Hastanesi'nde dün 86 yaşında vefat eden Sadun Aren'in cenazesi saat 10.00'da hastaneden alınarak TBMM'ye getirilecek. 11.00'de TBMM'de düzenlenecek törenin ardından, ikinci tören 13.00'de daha önce görev yaptığı Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (SBF) düzenlenecek. Buradaki törende SBF Dekanı Prof. Dr. Celal Göle ile ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ın bir konuşma yapması bekleniyor. Aren'in cenazesi Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

-AREN İÇİN NE DEDİLER?-
PROF. DR. KORKUT BORATAV: "BİLGE BİR İKTİSATÇI"
"Ben Sadun Aren'i SBF'ye asistan olarak girdiğim 1960 başında tanıdım. Maalesef ondun öğrencisi olmadım çünkü ben hukuk kökenliydim. O tarihlerde Sadun Aren efsanevi bir hoca olarak ün yapmıştı. ‘Sadun Hoca' ifadesi bugünlerde çok yalama olmuş bir terimdir. ‘Hoca' sıfatı, Aren'in gerçek öğrencileri açısından bir hayranlık ifadesi olarak kullanılmıştır. Ben onu bir öğretmen olarak tanımadım ama bilge bir iktisatçı ve insan ilişkilerinde olağanüstü nitelikler taşıyan bir büyüğüm olarak tanıdım. 3.5 yıl asistanlık yaptıktan sonra yurtdışına gittim. Dönüşümde Sadun Aren parlamentoya girmişti. Fakat ilişkimiz sürdü. İktisadi ve siyasi konularda görüşlerimiz bazen tam çakışır bazen tam çakışmaz ama onun olgun insan bilge aydın kişiliğini sağlam bir sol çekirdek taşıyan dünya görüşünü her zaman takdirle yeni baştan ve yeni baştan tanıdım bildim. Bir yıl öncesine kadar da sık sık görüşme fırsatı buluyordum. Türkiye solu, Türkiye iktisat ve bilim camiası için çok önemli bir kayıptır."

ÖDP KURUCULARINDAN YILDIRIM KAYA:
"Türkiye solunun ve sosyalist hareketinin 12 Eylül'den sonra yeniden birliğini yaratabilmek için uzun bir uğraş verdi. Sosyalist Birlik Partisi, Birleşik Sosyalist Parti ve ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin kurulması için çok ciddi bir uğraş içerisinde oldu. ÖDP'nin kuruluş şenliği olan 21 Ocak 1996'da "Bu kadar genç insanlara, birleştirerek bir bayrağı devretmek benim hayatımın en anlamlı onurudur" demişti. Daha sonra ÖDP'nin ikinci kongresinde "Onursal genel başkanımız olur musunuz?" dediğimizde ağladı ve "Ben bu günleri görebilecekmişim demek ki. Ben, Mahir Çayan geleneğini de, TKP geleneğini de, TSİP ve TİP geleneğini de ÖDP'de buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ama bu yetmez çocuklar. Daha büyük birlikteliği yaratalım" diye konuşmuştu.

SHP LİDERİ KARAYALÇIN-'ANILAR' KİTABINI TÜM SOLCULARIN OKUMASI LAZIM-
"Prof. Dr. Sadun Aren, benim iktisat hocamdı. Bunun yanı sıra çok sevdiğimi bir siyasetçi çok sevdiğim bir düşünürdü. Sadun Aren, sol düşünceye son yıllarda çok ciddi katkılarda bulundu. Bana göre, katılım sürecini hızlandırarak, üretim araçları mülkiyetinin ağırlığını ya da önemini ortadan kaldıran yaklaşımıydı. Sadun Aren, ‘üretim araçları ne işe yarar?' sorusunu soruyor önce. Üretim aracı mülkiyetine sahip olmanın kişilere ve kurumlara karar alma olanağını ve karar alma gücünü kazandırdığını söylüyordu. Sovyetler Birliği sonrası dönemde dünya solunun karar alma gücünün ve karar alma süreçlerinin sermayenin elinden alabilmek için katılımcılık sürecini öne çıkarması gerektiğini söylüyordu. Ben bunun 1990'lı yıllardan itibaren dünya sol literatürüne yapılmış önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum. Bu anlayışın. Sadun Aren'in Anılar kitabını tüm siyasetçilerin iktisatçıların sol düşünceye inanan insanların dikkatle okumalarını öneriyorum. Çok sevgili hocama Allah'tan rahmet diliyorum. Eşi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimi sunuyorum."

AKIN BİRDAL: "SOSYALİZMİN ANLAŞILABİLİR ANLATIMININ USTASIYDI"-
"Sadun Aren ile SBP ve ardından BSP'yi kurduk. Aynı zamanda İHD'nin kurucuları arasında. İnsan hakları siyaset ve sosyalizmin anlaşılabilir ve kolay bir dille anlatımının ustasıydı. Aslında ne yazık ki Türkiye'nin demokratik mekanizmalarının tam işlemeyişi nedeniyle Aren, halklarımıza verebileceğini veremedi. Bu benim için büyük bir üzüntüdür ve ülkemizi için de bir eksikliktir. Birçok siyasetçiyi yetiştirdi, ağır dönemlerden geçti. Ben Aren'in genel başkan yardımcısı olarak çalıştım. 1995'te Emek-Barış- Özgürlük Blokunun, sonra ÖDP'nin oluşumunda önemli katkısı oldu. Ama ayrışma sırasında belki bu ayrışmayı önleyici rol oynayabilirdi. Bugün sosyalistlerin solun birliği konusunda önemli rol oynayabilirdi. Aren, siyasetin gerilimini, çatışmasını en güzel dille yumuşatan, esprili bir siyaset ve bilim insanıydı. Güler yüzüyle, esprileriyle, bilimsel sosyalist kimliğiyle unutmayacağız."