Sağlığınız için bu ürünleri bulaşık makinesinden uzak tutun

Bulaşık makinesi kadınların mutfakta kullandıkları olmazsa olmaz eşyalar arasında hatta ilk sırada yer alır.

Sağlığınız için bu ürünleri bulaşık makinesinden uzak tutun

Özellikle çalışan kadınlar için zaman tasarrufu ve iş kolaylaştırma anlamına da gelen bulaşık makineleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır.

Makinede bulaşık yıkıyorsak özen göstermemiz gereken ilk konu hangi ürünleri makineye atıp atmayacağımızdır. Çünkü çokça paralar vererek aldığımız birçok ürünü bulaşık makinesine atıp yıkadığımızda hiç istemediğimiz sorunlarla karşılaşabiliyor veya sağlığımızı tehdit edecek sıkıntılar yaşayabiliyoruz.

İşte makinede değil de elde yıkamayı tercih etmeniz gereken ürünler

Teflon tava ve tencereler

Mutfakta yapışmayan yüzeyleri olduğu için tercih edilen teflon tava ve tencerelerin elde yıkanması tavsiye edilir. Yüksek basınçlı su teflon malzemeye zarar verecektir.

Tahta mutfak eşyaları

Yüksek ısı tahta malzemeye ciddi zarar verir. Tahta malzemelerde çatlama, kırılma, parçalanma belirtileri görülür. Bu çatlaklarda bakteri oluşma riski de bulunmaktadır.

El boyama bardaklar

Bulaşık makinesindeki deterjan yüksek ısı ve su ile karıştığında bardaklar üzerindeki boyaları silebilir. Bu narin eşyaları elde yıkamanızı tavsiye ederiz.

Termos bardaklar

Termos bardakların iç ve dış tabakası arasında yer alan ve içeceğinizi sıcak tutmaya yarayan bölge, bulaşık makinesinin zarar verebileceği bir yapıya sahip. Bu bardakları makinede yıkıyorsanız bir süre sonra sıcak tutma özelliğini kaybederse hiç şaşırmayın

Kristal bardaklar

Kristal malzemelerde hassas yapıya sahiptir. Makinede yıkamanız durumunda yüksek ısı nedeniyle çatlama ve parlaklığı kaybetme sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dökme demir tava

Demirle su uzun süre temas ederse paslanma meydana gelebilir.

Plastik saklama kapları, dondurma, yoğurt kapları

Plastik malzemelerin bulaşık makinesinde erime riski çok fazla . Öte yandan makinede yıkanabilir diye satılan saklama kaplarını da burada yıkamamanızı öneririz.

Özel bıçaklar

Et bıçağı, sıyırma bıçağı, peynir bıçağı gibi özel malzemeler bulaşık makinesinde yıkandığında körelme ile karşı karşıya kalabilir.

Üzerinde baskı olan herhangi bir şey

Bazı baskılar makinede basınçlı suyun etkisiyle sökülebilir. Bu da hem üründe bozulmaya hem de baskıların makine giderini tıkayıp zarar vermesine neden olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Ne kaldı geriye?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler