Sağlık Bakanı'ndan 'salgın' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Geçen haftalara göre yüzde 20'ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Bizde giderek daha azalan ama Avrupa'da Almanya ve Fransa'da hala etkisini gösteren bir salgın. Bizim için bir risk şu an oluşturmuyor. Bununla ilgili grip eylem planımız devrede." dedi.

Sağlık Bakanı'ndan 'salgın' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Fransa'da H3N2 virüsünün neden olduğu grip salgınında 2 bin 800 kişinin ölümüne yol açması ile ilgili olarak, Avrupa'daki virüsün Türkiye için bir risk oluşturmadığını söyledi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde yapımı devam eden 600 yataklı hastane inşaatında inceleme yapan Bakan Koca, daha sonra Mersin Valiliği'ni ziyaret etti. Burada konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir basın mensubunun Fransa'da 2 bin 800 kişinin ölümüne neden olan H3N2 virüsü ile ilgili sorusunu üzerine şöyle konuştu:

"Bizde benzer bir durum yok. Fransa'da olan salgını resmi bir açıklama olarak almadık ama haberlerden gördüğümüz kadarı ile ciddi bir salgının olduğunu biliyoruz ve genelde 75 yaş üstü hastayı etkileyen bir grip. Bizde ise grip salgını mevsimsel dönemleri olan ve özellikle bizde kasım, aralık, ocak, şubat ve mart gibi seyreden ve genelde bir dönem 2009'da H1N1 salgını dünyada yaygın olmuştu. Hayvanlardan insana geçme şekli ile ve hatta 'Domuz Gribi' adı almıştı. Bu süreçte bizde çok az görülen, normalde mevsimsel bir ajan olarak görülen ve daha çok bizde H3N2 olarak gördüğümüz, bu anlamda geçen haftalara göre de bu günlerde yüzde 20'ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Bizde giderek daha azalan ama Avrupa'da, Almanya ve Fransa'da halen etkisini gösteren bir salgın. Bizim için şuan risk oluşturmuyor. Bununla ilgili ulusal grip eylem planımız devrede" dedi.

Kaynak: DHA

Bu kış izlemeniz gereken 3 romantik film


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Zaten Türkiye'de Salgın yok Yurtdışından Gelenler Ve Yurtdışına Giriş Çıkış Yapanlar da Daha Çok Raztlanıyor Toplu Taşımalar da Düzenli olarak Dezanfektan Yapılıyor mu? Metro Tranway Vs. Domuz Gribi Ülkemiz de Ne Arar Bol bol Eller Yıkansa Hastalık felan Kalmaz
ZAMANINIDA ÇERNOBİLDEKİ RADYOSONDA SIZMADA BİZİ İLGİLENDİRMİYORDU BAKANIMIZ TELEVİZYON KARŞISINA GEÇİP ÇAY İÇTİ MAALESEF AYNI BAKAN KANSERDEN ÖLDÜ
grip oldum ne azalması sallama enişte..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler