HABER

Sağlık İl Müdürlüğü'nde mavi bayrak heyecanı

VAN (İHA) - Van Gölü'nün, Avrupa Birliği tarafından verilen Mavi Bayrak'a bu yıl 2. kez aday olarak gösterileceği belirtildi. İlk kez 1995 yılında Turizm Bakanlığı tarafından Mavi Bayrak'a aday olarak gösterilen Van Gölü sahillerinin, o dönem arıtma tesislerinin tam kapasite ile çalışmadığı için adaylıktan çıkarıldığını belirten Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, bu yıl arıtma tesisin tam kapasite ile faaliyete girmesinden sonra gölü tekrar aday göstereceklerini söyledi.

Yetkililer, Edremit İlçesi ile şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıkta olan Amik Köyü sahilinde toplam 45 kilometrelik sahil şeridinden aldıkları numuneleri Turizm Bakanlığı'na gönderdiklerini, bakanlık tarafından da gerekli tahliller tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği'ne göndereceklerini belirtti.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "İlk kez 1995 yılında Mavi Bayrak'a aday gösterilen Van Gölü sahilleri o dönem arıtma tesisleri tam kapasite ile çalışmadığı için kabul edilmedi. Ancak bu yıl tesislerin tam kapasite ile çalışmasından sonra aday göstermek için Edremit İlçesi ile Amik Köyü sahillerinden su numunelerini alarak Turizm Bakanlığı'na gönderdik. Yapılacak olan tahlillerin ardından Avrupa Birliği'ne gönderilecek. Belirtilen sahiller, Avrupa Birliği tarafından aranan, suyun temiz olması, suda hastalık etkeni olan mikro organizmanın bulunmaması gibi 29 maddelik kabul şartlarının hepsine uyuyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön