HABER

Sağlıklı iletişim için 'empati' kurun

Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikolojik Danışman Alican Usta, çocuklarla sağlıklı iletişimin yolunun empatiden geçtiğini belirterek, anlaşıldığını anlayan çocukların doğru çözüm için çaba harcamaya başlayacağını söyledi.

Sağlıklı iletişim için 'empati' kurun

Ebeveynlerin, çocuklarının kişiliğine saygı duyması, onları arkadaşı gibi görmesi, varlıklarını onların bakış açısıyla kabul etmesi gerektiğine dikkat çeken Alican Usta, "Çocuklarımızın bakış açısıyla dünyaya bakabilirsek, onlarla başarılı bir iletişimin temel şartlarını sağlamış oluruz. Çocuklarımıza, onları anladığımızı göstermeliyiz" dedi.

Çocuk yetiştirmede empatik davranmanın, çocukların acısını yaşamak, onun adına üzülmek, onun için ağlamak manasına gelmediğini dile getiren Usta, "Empatik davranmak, çocuğun içinde bulunduğu şartları göz önünde tutarak, onun duruma bakış açısını dikkate alarak, onun duygularını anlamaktır. Diyelim ki; arkadaşları tarafından oyuna alınmamış bir çocuk, annesinin söylediklerine karşı çıkıyor, her şeye ters cevap veriyor. Bu durumda anne çocuğunun duygularını anlamaya çalışır yani empati kurar ve çocuğunu anladığını ona hissettirirse, karşılıklı doyumun ve duygu paylaşımının sağlandığı bir iletişim kurulmuş olur. Böyle bir durumda anne, ona arkadaşları tarafından oyuna alınmadığı için dışlanmışlık hissettiğini, kendini yalnız hissettiğini söyleyebilir. Ne çocuk suçlanır, yargılanır ne de yaşadığı sorun anne yada baba tarafından üstlenilir. Empati kurarak, çocuğu anlarız ve ona bunu gösteririz. Bundan sonraki adımlarda çocuk rahatlar. Anlaşıldığını hisseder ve kendi çözümünü bulmak için çaba harcamaya başlar" diye konuştu.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler