HABER

Sahibinden satılık kilise! Fiyatı dudak uçuklatıyor

Bursa'nın Mudanya ilçesinde bulunan Aziz Yuhanna Kilisesi, apart otel yapmak için izin alamayan sahibi tarafından 2016 yılında 1 milyon dolara satışa çıkarıldı. Ancak alıcı bulamadı. İmar planlarında 'bahçeli ev' olarak görülen 600 yıllık bina, 5 yıldır yeni sahibini bekliyor. Kilisenin sahibinin ciddi bir takas teklifi geldiğinde bu yapıyı takasa sokmak istediği, İstanbul ve Bursa'da merkezi yerlerdeki mülkiyetlerle, binalarla takasa girilebileceği öğrenildi.

Türkiye ve Yunanistan, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması'na ek olarak yaptıkları sözleşme uyarınca kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine göçe tabi tuttu. Bu göçün sonucunda TBMM, Mülk Edindirme Kanunu çıkararak, Yunanistan'dan Türkiye'ye gelenleri mülk sahibi yaptı. Tirilye Mahallesi'nde kilise olarak kullanılan bina 1928 yılında Yunanistan'dan gelen Giritli Ali Durak isimli Türk bir aileye verildi. Giritli aile, 90 yıl sonra binayı İstanbullu bir iş adamına sattı. Apart otel yapmak isteyen iş adamı, bürokratik engele takıldı. Mudanya Belediyesi'nin imar planlarında bahçeli ev olarak görülen binanın butik otel yapılmasına Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü daha önce kilise olarak kullanıldığı gerekçesiyle izin vermedi.

AW369309_02

Adının açıklanmasını istemeyen iş adamı da binayı 2016 yılında 1 milyon dolara satışa çıkarttı. Bugün sadece taş duvarları ayakta kalan bina aradan geçen 5 yıla rağmen alıcı bulamadı.

Yaz tatillerini karavan ile Türkiye'de geçiren Polonyalı çift, gezilerinin Bursa ayağında Aziz Yuhanna Kilisesi'ni ziyaret etmek istedi. Kilisenin sahibinden satılık olduğunu öğrenen Malgorzata Laczek, "Buranın restore edilmesi bizim gibi turistlerin gelip ziyaret etmesi için önemli" dedi.

AW369309_05

TAKAS SEÇENEĞİ DE VAR

Kilisenin 1 milyon dolara sahibinden satılık olduğunu, ancak 5 yıldır satılmadığını belirten rehber Kadri Uyanık ise, "İlan hala duruyor. Dilerim bir an önce satılır. Bir an önce tamir olur. Kilise olarak kullanılması bölgeye katkı koyması açısından önemlidir. Takas yoluyla da değerlendirilme seçeneği bulunuyor. Mal sahibi ciddi bir takas teklifi geldiğinde de bu yapıyı takasa sokmak istiyor. İstanbul ve Bursa'da merkezi yerlerdeki mülkiyetlerle, binalarla takasa girebilir" diye konuştu.

AW369309_07

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
klise yeri kendi nasil sahsa ait oluyor anlamadim kendileri bizans kralinin torunumu
Bahçeli ev olarak verilen ruhsatta sonra nasil degisim oluyor anlamis değilim. 20 senedir bu ülkeyi yönetenler onu yaptik bunu yaptik. Derken burayı niye atlamislar da haber olarak bizim önümüze geliyor bence restore edilip turizme kazandırılmali yada bir dozer kepçe ile yıkacan kimseye malzeme vermeyecen
utanmadan 1 milyon dolar istemiş.Yahu millet keriz mi hiçbir şey yapamayacağı yeri alsın.Sen orayı değil 1 milyon dolara 1 dolara bile satamazsın kardeş geçmiş olsun.
Geri Dön